Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... decontare diurna in cazul unui sofer angajat
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

decontare diurna in cazul unui sofer angajat

In situatia in care, salariatul este de profesie sofer, angajat cu CIM si efectueaaza deplasari zilnice intre doua sau mai multe localitati beneficiaza de indemnizatie de deplasare(diurna) cand programul de lucru este prelungit la mai mult de 12 ore?
Concret, in cazul in care salariatul este soferul unui director si sta la dispozitia acestuia mai mult de 12 ore , are dreptul la plata diurnei zilnice ?
Care este cadrul legal care reglementeaza acordarea sau nu a acestor drepturi?
multumesc,
Da, are dreptul la diurna zilnica, daca deplasarea depaseste 5 km si 12 ore si este in valoare de 13 lei .
La societatile comerciale este deductibila fiscal,(se acorda 2.5 x diurna institutii publice-13 lei=32.5 lei) si se intocmeste decont de cheltuieli.

HG.1860 din 2006 art.21 e si 21(3) b din Cod Fiscal