Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Cat este minimul pe economie??? este legal ca pentru 2 copii sa primesc pensie 180 ron,din moment ce fostul are minimul pe economie??? Se poate sa fie incadrat cu minimul pe economie din moment ce este sofer si face curse internatinale destul de des . spunetimi va rog cum fac o intampinare la o citatie prin care el isi cere dreptul legal de vizita desi nu si-a platit pensia ,si asa foarte mica de 3 luni.
slariul minim pe ec. este 600 lei.
este corecta suma de 180 lei.
daca are unele motive prin care sa demonstreze ca nu a putut platii suma(nu mai lucreaza,nu si-a primit salariul)va fi mai greu sa ii cereti pensia alimentara.

daca nu are motive,este obligat sa o plateasca.

poate fii incadrat cu 600 lei dar sa primieasca mai mult.
daca nu plateste pensia stabilita,puteti formula plangere penala pt abandon de familie.
daca aveti dovezi ca acesta castiga mai mult, puteti sa-l chemati in judecata pt marirea pensiei
pentru doi copii fostului sot i s-a stabilit suma de 165 lei / copil,adica 330 lei/luna , raportat tot la minim pe economie.de ce asa o diferenta ?
da este posibil sa aiba minim pe economie.instanta cred ca a solicitat adeverinta de unde lucreaza.
urziceanca a scris:

Cat este minimul pe economie??? este legal ca pentru 2 copii sa primesc pensie 180 ron,din moment ce fostul are minimul pe economie??? Se poate sa fie incadrat cu minimul pe economie din moment ce este sofer si face curse internatinale destul de des . spunetimi va rog cum fac o intampinare la o citatie prin care el isi cere dreptul legal de vizita desi nu si-a platit pensia ,si asa foarte mica de 3 luni.