avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1082 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Pensie alimentara
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Pensie alimentara

Cat este minimul pe economie??? este legal ca pentru 2 copii sa primesc pensie 180 ron,din moment ce fostul are minimul pe economie??? Se poate sa fie incadrat cu minimul pe economie din moment ce este sofer si face curse internatinale destul de des . spunetimi va rog cum fac o intampinare la o citatie prin care el isi cere dreptul legal de vizita desi nu si-a platit pensia ,si asa foarte mica de 3 luni.
Cel mai recent răspuns: m_ella2005 , utilizator 13:50, 17 August 2010
slariul minim pe ec. este 600 lei.
este corecta suma de 180 lei.
daca are unele motive prin care sa demonstreze ca nu a putut platii suma(nu mai lucreaza,nu si-a primit salariul)va fi mai greu sa ii cereti pensia alimentara.

daca nu are motive,este obligat sa o plateasca.

poate fii incadrat cu 600 lei dar sa primieasca mai mult.
daca nu plateste pensia stabilita,puteti formula plangere penala pt abandon de familie.
daca aveti dovezi ca acesta castiga mai mult, puteti sa-l chemati in judecata pt marirea pensiei
pentru doi copii fostului sot i s-a stabilit suma de 165 lei / copil,adica 330 lei/luna , raportat tot la minim pe economie.de ce asa o diferenta ?
da este posibil sa aiba minim pe economie.instanta cred ca a solicitat adeverinta de unde lucreaza.
urziceanca a scris:

Cat este minimul pe economie??? este legal ca pentru 2 copii sa primesc pensie 180 ron,din moment ce fostul are minimul pe economie??? Se poate sa fie incadrat cu minimul pe economie din moment ce este sofer si face curse internatinale destul de des . spunetimi va rog cum fac o intampinare la o citatie prin care el isi cere dreptul legal de vizita desi nu si-a platit pensia ,si asa foarte mica de 3 luni.

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara elli20 elli20 Am inteles ca pensia alimentara se calculeaza 25% din salariul sotului.Insa daca el nu lucreaza cat o sa primeasca copilul meu? Daca nu lucreaza cu carte de ... (vezi toată discuția)
Pensie alimentara ContSters159553 ContSters159553 buna ziua, fostului sot i s-a stabilit 33% din salariul minim pe economie pensie alimentara pentru cei doi copii ai nostri.eu am primit prin mandat postal ... (vezi toată discuția)
Procent sau suma fixa pentru pensie e intretinere ariana21 ariana21 Buna seara...Cat e 1/4 venit minim pe economie in anul 2009? am o hotarare definitiva si nu stiu cati bani treb sa primesc in fiecare luna...mentionez ca ... (vezi toată discuția)