Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Coproprietate
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Coproprietate

Ma numesc Pop Ionita si as dori sa aflu daca pot avea probleme datorita fostei sotii cu care sunt in coproprietate pentru ca desi suntem divortati de multi ani nu am facut partajul apartamentului cu trei camere. Fosta sotie a cotractat mai multa credite, nu cunosc cu exactitate situatia acestora, nu stiu daca sunt cu ipoteca, a facut si o restanta de peste 3000 de lei la consum. Eu nu locuiesc actualmente acolo dar sunt ingrijorat pentru ca stiu ca fosta sotie este o rau platnica.
Intrebarea mea este: pot avea necazuri cu bancile pentru creditele ei nerambursate sau partea mea din apartament nu poate fi atinsa de nimeni?
buna ziua.
in situatia data, indicat este sa faceti actul de partaj cu fosta sotie, apartamnetul sa va revina dvs.
in acest fel nu se va urmari cota parte din dreptul de proprietate ce apartine sotiei dvs.
Nefiind promovat partajul de bunuri comune cu fosta sotie, nu este delimitata cota dvs. din apartamet. Nefiind delimitata cota dvs.bunul poate fi executat de catre banci.
Va sfatuiesc sa promovati cat mai repede cu putinta actiune de partaj si sa solicitati atribuirea catre dvs. a apartamentului cu obligarea dvs. la plata unei sulte catre fost sotie.
In felul acesta rezolvati si grija privind cota dvs. din apartament si scapa si sotia de o eventuala executare silita.
av.M.Hornea
Sa nu uitam ca, pana si in cazul persoanelor casatorite, un creditor poate urmari bunurile comune pentru satisfacerea creantei sale, daca sotul debitor nu are bunuri proprii. Cu atat mai mult in cazul sotilor divortati.

Solicitati cat mai repede partajul si atribuirea bunului contra sulta.

hornea alina a scris:

Nefiind promovat partajul de bunuri comune cu fosta sotie, nu este delimitata cota dvs. din apartamet. Nefiind delimitata cota dvs.bunul poate fi executat de catre banci.
Va sfatuiesc sa promovati cat mai repede cu putinta actiune de partaj si sa solicitati atribuirea catre dvs. a apartamentului cu obligarea dvs. la plata unei sulte catre fost sotie.
In felul acesta rezolvati si grija privind cota dvs. din apartament si scapa si sotia de o eventuala executare silita.
av.M.Hornea

super..:D
Codul familiei, art.33:

Art. 33
Bunurile comune nu pot fi urmarite de creditorii personali ai unuia dintre soti.
Cu toate acestea, dupa urmarirea bunurilor proprii ale sotului debitor, creditorul sau personal poate cere impartirea bunurilor comune, insa numai in masura necesara pentru acoperirea creantei sale.
In acest din urma caz, bunurile atribuite prin impartire fiecarui sot devin proprii.[/
b]

Super.