Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA S.C. in prestari servicii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

S.C. in prestari servicii intracomunitare

Buna ziua. Va rog, daca poate cineva sa ma lamureasca si pe mine... O s.c. cu sediul in romania presteaza servicii in italia, contract intre persoana juridica romana si partea italiana, platitori tva, s.a.m.d. Intrebarea este: in Italia trebuiesc depuse ceva declaratii ( camera de comert, fisc, s.a.) ? Va rog, ajutor inainte de a ajunge asa #-o
depinde daca va stabiliti un sediu in italia.

ce fel de servicii veti presta?
nu, sediu nu imi deschid in italia. v-om lucra (prin ordin de deplasare) in urma semnarii contractului. iar serviciile prestate vor fi in constructi (amenajari interioare). Va multumesc pentru atentia acordata. E greu cand esti incepator si nu cunosti legislatia si greu se gaseste cineva care sa te lamureasca
veti factura fara tva, intrucat locul prestarii se considera a fi italia.
acest tip de servicii nu se declara in 390.