avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 422 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... ce acte imi sunt necesare pt a iesi din tara? minor
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

ce acte imi sunt necesare pt a iesi din tara? minor

buna seara....
as vrea sa stiu si eu ce acte imi trebuie pt a iesi din tara in cazul in care sunt minora?
vreau sa plec din tara peste o luna dar nu cu parintii(cu o alta ruda) si nu stiu ce acte imi trebuie..(pasaport,procura)
cam cat ar costa sa imi fac actele necesare?
Cel mai recent răspuns: InIInI , utilizator 23:46, 8 Decembrie 2011
destinatia finala este Franta dar cu trecere si prin alte tari.tinand cont ca sunt tari europene este posibil sa mi se ceara pasaport?
in cazul in care imi trebuie imi puteti spune va rog cam cat costa un pasaport si in cat timp imi este eliberat?
multumesc
o zi buna!
Sigur va trebuie pasaport ca sunteti minora. Daca tarile sunt europene, nu ii trebuie pasaport verisoarei.

Se poate elibera intr-o zi, la urgenta si costa 100 lei.
Drum bun!
multumesc mult.
mi-ati fost de mare ajutor...
buna seara. am 17 ani jumate si vreau sa merg de sarbatori la mami. pe tati nu il stiu.si as vrea sa stiu daca pot iesi din tara...in europa.multumesc anticipat. pt "adutescu"
daca trece prin mai multe tari si sunt in EU poti nu-mai cu buletinu (eu numai cu buletinul circul si am 16 ani) #-o

Alte discuții în legătură

Pasaport expirat ioanabn ioanabn buna ziua! am si eu o problema si as avea nevoie de ceva informatii.Sunt plecata in Spania si pasaportul mi-a expirat.Am calatorit doar cu pasaportul, neavand ... (vezi toată discuția)
Pasaport gigelas gigelas Buna ziua, Imi poate spune si mie cineva,ce acte se mai cer la eliberarea unui pasaport simplu (turistic) ? Care sunt taxele ce trebuiesc achitate si cam cat ... (vezi toată discuția)
Acte necesare la consulat in vederea eliberarii unui pasaport simplu pentru minor AVRAMG AVRAMG ma intereseaza de este suficient numai pasapoartele parintilor ca dovada a identitatii in fata organelor consulare in vederea eliberarii unui nou pasaport ... (vezi toată discuția)