Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Carte de identitate fara locuinta proprietate personala
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Carte de identitate fara locuinta proprietate personala

Buna ziua,
Nu am locuinta proprietate personala din motive si probleme de familie am vandut-o, cum sa-mi fac Cartea de identitate, mentionez ca stau cu chirie . Vreau sa-mi cumpar masina sa ma pot deplasa la serviciu nu o pot inmatricula pe numele meu daca nu am proprietate personala? Va multumesc mult!
Vorbiti cu persoana la care stati in gazda sau cu cineva din familie,care sunt proprietari sa va ia in spatiu in locuinta lor si va puteti schimba buletinul.Acest lucru nu le afecteaza in niciun fel dreptul de proprietate.
Este suficient daca veti gasi pe cineva care sa dea o declaratie ca va ia in spatiu.
Aceasta nu implica nici o obligatie din partea respectivului proprietar, atata ca trebuie sa semneze acea declaratie in fata lucratorului de la ghiseul de primiri documente din cadrul serviciului de evidenta populatiei.
Nici nu este obligatoriu sa locuiti acolo, iar declaratia este tipizata si o gasiti la birourile de copiat acte.
Mergeti la evidenta populatiei si veti afla ce alte acte va mai trebuiesc.
Aveti mai jos documentele necesare in vederea inmatricularii a unui autoturism.
Printre documentele solicitate nu este precizat si actul de proprietate cu privire la domiciliul solicitantului, asa cum se subintelege din cele scrise de catre dvs.
Prin urmare, consider ca este suficient sa prezentati o viza de resedinta sau un act de identitate eliberat de catre cei de la evidenta popolatie cu mentiunea "lipsa spatiu".
In urma cu ceva ani se eliberau asemenea documente de identitate din lipsa de spatiu.
Daca intradevar doriti sa rezolvati aceasta problema ma puteti contacta pe e-mail, gasiti adresa in profilul meu.
• o cerere care cuprinde si declaratia pe proprie raspundere cu privire la modul de intrare in proprietatea a vehiculului
• fisa de inmatriculare, semnata, dupa caz, de actualul si de fostul proprietar, cu vizele care atesta plata taxei pentru mijloacele mecanice de transport
• cartea de identitate a vehiculului, prevazuta cu elementele de secretizare aplicate de Regia Autonoma "Registrul Auto Roman", in original si in copie
• actul de proprietate al autovehiculului sau remorcii, in original si in copie
actul de identitate al solicitantului, in original si in copie
• dovada de efectuare a inspectiei tehnice periodice, in termenul de valabilitate (cu exceptia autovehiculelor noi, la prima inmatricular)
• copia documentului de asigurare pentru cazuri de raspundere civila, ca urmare a pagubelor produse prin accidente de autovehicule pe teritoriul Romaniei
• dovada de efectuare a formalitatilor vamale de import definitiv (pentru inmatricularea permanenta) sau temporar (pentru inmatricularea temporara), in cazul autovehiculelor si al remorcilor dobandite din strainatate
• dovada de plata a taxei de inmatriculare
• dovada de plata a contravalorii certificatului de inmatriculare
• dovada de plata a contravalorii placutelor cu numere de inmatriculare;
• dovada de identificare a vehiculului, eliberata de Registrul Auto Roman

Pai omul intreba pur si simplu; daca nu are un domiciliu de drept, cum poate sa-si rezolve preblema cartii de identitate. Chiestia cu luatul in spatiu este de notorietate, dar poate ca nu doreste aceasta din varii motive. Eu cred ca problema nu a fost pusa direct la obiect, ci oarecum pe ocolite. Atentie! Daca un cetatean nu are nici-o proprietate si nici un domiciliul stabil ex: are destui bani sa stea in fiecare zi la un alt hotel, cum poate respectivul sa-si rezolve problema cu buletinul (C.I.)?!? Este inutil sa va expun si parerea mea ca nimeni nu poate fi obligat sa se stabileasca intr-un anumit loc. Raspundeti acum daca aveti amabilitatea si ..... abilitatea. :hm:
janvaljan a scris:

Pai omul intreba pur si simplu; daca nu are un domiciliu de drept, cum poate sa-si rezolve preblema cartii de identitate. Chiestia cu luatul in spatiu este de notorietate, dar poate ca nu doreste aceasta din varii motive. Eu cred ca problema nu a fost pusa direct la obiect, ci oarecum pe ocolite. Atentie! Daca un cetatean nu are nici-o proprietate si nici un domiciliul stabil ex: are destui bani sa stea in fiecare zi la un alt hotel, cum poate respectivul sa-si rezolve problema cu buletinul (C.I.)?!? Este inutil sa va expun si parerea mea ca nimeni nu poate fi obligat sa se stabileasca intr-un anumit loc. Raspundeti acum daca aveti amabilitatea si ..... abilitatea. :hm:
Daca nu doresti sa ai nici un domiciliu dar trebuie sa iti schimbi buletinul ,fara a avea inscrisa pe buletin noua adresa poti spune la evidenta ca esti un,,boschetar,,in acest sens se poate elibera o carte de identitate provizorie,dar daca vrei carte de identitate trebuie sa gasesti neaparat pe cineva care sa te ia in spatiu.Asa e legea.Nu detii act pe spatiu ti se elibereaza o carte provizorie.Deci alegeti ,fie va ia o persoana ,nu trebuie neaparat gazda,in spatiu,ori parinti,ori prietena,etc.fie fie primiti o carte provizorie.Sau cumparati-va o casa sau solicitati un ANL.