Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... moºtenitori
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

moºtenitori

suntem 2 fraţi. tatăl nostru s-a recăsătorit cu o femeie care avea deja 1 copil şi au mai făcut unul împreună. tatăl a decedat. cum se împarte masa succesorală? fiind vorba de bunuri cumpărate în timpul căsătoriei
pentru a face acceptarea expres prin declaraţie notarială există o limită de timp? nu putem face luni acest lucru?
acceptarea succesiunii expresa/ tacita se face in termenul de optiune succesorala de 6 luni de la data decesului respectivului defunct.
asta înseamnă că nu mai avem dreptul la nimic?
nu am de unde sa stiu ce doreste sotia tatalui dvs.
mergeti la biroul notarial si vedeti despre ce este vorba.