avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1093 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare post bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare post bibliotecar

Buna ziua.
In articolul III punctul 6 din Lg 63/2010 se spune ca stabilirea functiilor in limita numarului maxim de posturi se realizeaza prin derogare de la anumite prevederi printre are si anexa 1 si 2b) la Legea bibliotecilor nr. 334/2002, republicata. La anexa 1 este stipulata functia de bibliotecar comunal, pe care noi o avem la primarie. Eu inteleg ca nu trebuie luata in calcul aceasta functie cand se stabileste nr maxim de posturi la primarie. Daca ma poate lamuri cineva cu aceasta problema.
Cel mai recent răspuns: alintaroma , utilizator 13:16, 14 Iulie 2010
Eu cred că derogarea despre care vorbiţi dumneavoastră se referă la faptul că nu mai este obligatoriu 1 post cu normă întreagă la 2.500 locuitori, ci se poate 1 post cu 1/2 normă, spre exemplu, la 2.500 locuitori

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Gradatii bibliotecar sanda1956 sanda1956 Doresc sa stiu daca functia de bibliotecar debutat constituie o gradatie (vezi toată discuția)
Intregirea normei de lucru ContSters133329 ContSters133329 Sunt angajata cu 1/2 norma la o biblioteca comunala din anul 2002. - bibliotecar II. Desi Legea Bibliotecii nr. 334/2002 prevede clar un post pe unitate la ... (vezi toată discuția)
Transformare post bibliotecar studii medii in studii superioare bibliotecar sanda1956 sanda1956 Poate fi transformat postul de bibliotecar studii medii in bibliotecar studii superioare (conf. Ord. 10/2008), daca studiile absolvite sunt de alta ... (vezi toată discuția)