Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Restructurare post bibliotecar
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Restructurare post bibliotecar

Buna ziua.
In articolul III punctul 6 din Lg 63/2010 se spune ca stabilirea functiilor in limita numarului maxim de posturi se realizeaza prin derogare de la anumite prevederi printre are si anexa 1 si 2b) la Legea bibliotecilor nr. 334/2002, republicata. La anexa 1 este stipulata functia de bibliotecar comunal, pe care noi o avem la primarie. Eu inteleg ca nu trebuie luata in calcul aceasta functie cand se stabileste nr maxim de posturi la primarie. Daca ma poate lamuri cineva cu aceasta problema.
Eu cred că derogarea despre care vorbiţi dumneavoastră se referă la faptul că nu mai este obligatoriu 1 post cu normă întreagă la 2.500 locuitori, ci se poate 1 post cu 1/2 normă, spre exemplu, la 2.500 locuitori