Forum Discuţii juridice Recuperări de creanţe, datorii, ... calcul dobanda legala
Discuție deschisă în Recuperări de creanţe, datorii, Probleme cu băncile

calcul dobanda legala

Printr-o cerere adresata instantei s-a cerut obligarea paratei la restituirea unei sume de bani, reprezentand plata dedatorata, actualizata. Parata a restituit suma pretinsa in aciune, iar instanta a considerat ca cererea reclamantei a ramas fara obiect, dar cu privire la actualizarea sumei cu indicele de inflatie, instanta a considerat cererea neintemeiata fata de faptul ca nu s-a depus la dosar modul de calcul al acestei sume.
Intrebare: se mai poate, in recurs, depune modul de calcul pentru a obtine si actualizarea sumei?
Puteti cere direct la executorul judecatoresc actualizarea sumei cu rata inflatiei.