avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 147 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... despagubire dauna totala
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

despagubire dauna totala

am o masina cumparata pe 29,06,2008, dauna totala, 35558km la bord, cei de la asigurari mi-au calculat un grad de uzura de 32% valoarea de nou a fost de 11850euro achitati in lei, pe factura apare scris pretul in euro, curs valutar la data achizitiei transformat in lei pentru despagubire astra imi deconteaza 68%din pretul achitat in lei minus 25% valoarea epavei si se ajunge la o despagubire de aprox 5000euro. am urmatoarele intrebari:
-nu era normal sa se calculeze la pretul masinii in euro ci nu in lei?
-gradul de uzura nu este prea mare?
-suma despagubita nu este una destul de mica?
Cel mai recent răspuns: nucu$ , utilizator 21:57, 14 Iulie 2010
Aveti dreptate. Valoarea reala a masinii dv la data evenimentului si luind in calcul valaorea de achizitie( daca este corecta suma declarata de dv) rezulta o valoare reala cuprinsa intre 8295 euro daca se ia o vechima de 3 ani desi ar trebui incadrata la 2 ani vechime pt ca intrat in al 3-lea an doar de 2 saptamani si 9480 euro. Daca din aceste sume scadem 25% valoarea epavei, ar rezulta o valoare de despagubire de 6221 la 7110 euro iar epava v-ar ramane dv si o puteti valorifica. In ce priveste calculul in lei sau euro este in funtie de cum s-a incheiat polita si cum s-a platit ea, in lei sau euro.
1.Cred ca discutam despre o dauna RCA(nu CASCO), deci plata despagubirii in valuta este exclusa.
2.Valoarea de nou este luata la data accidentului deci valoarea facturii de procurare(cu 2 ani in urma) nu are relevanta, indiferent ca a fost auto nou sau rulat.
Deci conform norme,cam asa:

Art. 53. Prin valoarea de nou a vehiculelor se intelege:
a) pentru vehiculele de productie romaneasca, pretul de comercializare de nou,
conform listelor de preturi de la unitati de specialitate din Romania, valabile
la data producerii accidentului;
b) pentru vehiculele de productie straina, pretul de comercializare de nou:
- conform listelor de preturi de la unitati de specialitate din Romania,
valabile la data producerii accidentului; sau, in lipsa acestora,
- pe baza cataloagelor de specialitate, echivalat in lei la cursul de schimb al
pietei valutare comunicat de Banca Nationala a Romaniei la data producerii
accidentului;
c) pentru tipurile de vehicule la care nu exista preturi stabilite sau pentru
tipuri ori modele care nu se mai fabrica, ultimul pret de comercializare (de
nou) al acelui tip/model de vehicul, comunicat de producator, sau valoarea
stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al unor vehicule care au
aspect si caracteristici tehnice similare, din productia interna ori externa.
In concluzie, este o incercare de abureala (poate tine!) a lichidatorului de daune.
Exista cataloage ale producatorilor, cu preturile la zi (de nou) iar asiguratorii au si contracte/abonamente de acces pe internet, la listele de preturi detaliate, inclusiv pentru dotari si piese de schimb.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Rca dauna totala/valoare de nou auto/intrerpretare ordin csa 14/2011 isva1001 isva1001 Buna seara Sunt implicat intr-o speta de dauna totala cu o firma de RCA f cunoscuta. Am un VW Passat din 1994 1.9 TD 55KW si au spus ca nu pot ... (vezi toată discuția)
Despagubire rca cornelpoprock cornelpoprock Buna ziua, Sunt posesorul unui autovehicul Skoda fabricat in 06.2006 si achizitionat de mine in 09.2008. In ian 2010 am fost implicat intr-un accident soldat ... (vezi toată discuția)
Cum se afla valoarea de nou pentru o masina veche? Pancovici Pancovici Buna ziua. Am avut un accident cu masina mea, un Mercedes E320 din 1993.Vinovat a fost un vw passat si am deschis dosar de dauna pe RCA.Pt a se calcula ... (vezi toată discuția)