Forum Discuţii juridice Poliţe de asigurare, reasigurare ... RCA dauna totala/valoare de nou auto/intrerpretare ...
Discuție deschisă în Poliţe de asigurare, reasigurare şi probleme juridice conexe

RCA dauna totala/valoare de nou auto/intrerpretare Ordin CSA 14/2011

Buna seara
Sunt implicat intr-o speta de dauna totala cu o firma de RCA f cunoscuta.
Am un VW Passat din 1994 1.9 TD 55KW si au spus ca nu pot deconta decat cca 1100 euro , deoarece masina este mai veche de 10 ani si nu se mai fabrica /
Au calculat o valoare de nou de cca 10 200 euro-uzura 85%(pe care nu o contest) ,a reiesit valoarea de despagubire de cc 1140 euro dupa scaderea epavei , stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare al unor vehicule care au aspect si caracteristici tehnice similare. Nu am fost de acord si am cerut sa mi se calculeze valoare de nou cf.cataloagelor,preturilor de nou comunicate de producator dar ei au spus ca respecta pct c art 53. Cf catalog Schwache, Eurotax valoarea este de nou de cca 20000 euro.

1.Ce sa fac in acest caz sa fac plangere la CSA + chemare la conciliere printr-un avocat?
2.Ce fac ei nu e cumva ‘inselaciune la masuratoare’ , fapte prevazute in codul penal?
3.Dpdv juridic existand in art 53 pctele b si c, cum trebuie respectate ca si ordine? daca unul nu se aplica trecem la urmatorul? sau e la libera alegere a firmei in acest caz sa aleaga ce ii e mai favorabil in cazul lor la valoarea cea mai mica de nou a masinii? Exista acel "sau" la pct. c) ...cum trebuie respectat dpvd juridic ? Ii da drept firmei de asigurari sa imi calculeze un pret de nou al masinii distruse nu pe baza unor cataloage care exista ci dupa norme proprii care nu sunt pt mine ca pagubit satisfacatoare?
Va multumesc mult

Imi permit sa postez din ordinul 14.2011:
"Art. 53 — Prin valoarea de nou a vehiculelor se intelege:
b) pentru vehiculele de productie straina, pretul de comercializare de nou:
— conform listelor de preturi de la unitati de specialitate din Romania, valabile la data producerii accidentului; sau, in lipsa acestora,
pe baza cataloagelor de specialitate, ....
c) pentru tipurile de vehicule la care nu exista preturi stabilite sau pentru tipuri ori modele care nu se mai fabrica, ultimul pret de comercializare (de nou) al acelui tip/model de vehicul, comunicat de producator, sau valoarea stabilita prin asimilare cu pretul de vanzare de nou al unor vehicule care au aspect si caracteristici tehnice similare, din productia interna ori externa."
isva1001, utilizator
Buna seara. Din cele relatate de dvs cu privire la argumentele aduse de firma de asigurari RCA in sprijinul justificarii valorii mentionate, a reiesit faptul ca deoarece masina este mai veche de 10 ani si nu se mai fabrica, aceasta nu poate deconta decat cca 1100 euro, plecand de la o valoare de nou de cca 10 200 euro, din care au scazut uzura in procent de 85%. Cheia problemei ar fi, asa cum ati intuit si dvs, aplicarea corecta a prevederilor pct. c) al art. 53, din Ordinul nr. 14 din 2011.
Din acest motiv consider ca ar fi potrivit a va adresati in scris presedintelui CSA pentru sanctionarea firmei respective de asigurare RCA care v-a neindreptatit prin nedeterminarea corecta a
"valoarei de nou a vehiculului".
Mihai Lupu, Consultant asigurari