Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... pasaport
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

pasaport

Am un copil de 11 luni cu un Austriac,sintem cäsätoriti,copilul are pas Austriac,iar eu am pas Romänesc,vreau sä vin in Romänia si sä stau vreo 2 luni,am sä intimpin vreo greutate la intoarcere in Austria dacä nu am procurä sau ceva de genul acesta?Tatäl fetei nu este de acord ca eu sä stau asa mult in Rominia,spune cä copilul acum are mai multä nevoie de tatä decit de bunici si cä o sä aibä destul timp pt. bunici cind este mai mare.Poate el sä-mi provoace greutäti?.Multumesc
Sunati la Politia de Frontiera 021.9590, explicati situatia si ei va vor comunica daca minorul care calatoreste cu pasaport austraic are nevoie de acordul tatalui la iesirea din Romania.