Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... CITITI SI MINUNATI-VA JUSTITIE DE RAS
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

CITITI SI MINUNATI-VA JUSTITIE DE RAS

Salutare tuturor, ma numesc Bogdan in primul rand am sa va explic o mare DILEMA sa-i spun asa ca este tare greu cu legea din Romanika, In urma cu aproximativ 3 ani am inchieiat 2 Promisiuni bilaterale de vanzare cumparare cu un anume domn, fiecare promisiune a facut obiectul a cte un teren dar atentie unul in Giurgiu si unul in Ilfov, noiv din fire prost pe romaneste am avut incredere in un prieten, am inchieiat promisiunile de vanzare cumparare cu domnul x am semnat ca am primit si suma trecuta in acte, dar nu am primit,la-m mandatat pe domnul x ca in termen de 1 an sa obtina documentatia necesara vanzari in forma autentica, aproape de finele mandatului l-am sunat in legatura cu situatia mandatului. acesta a spus ca nu-l mai intereseaza ca el a vandut,dar nu a inchieiat actele cu mine, si nu a indeplinit ce a fost mandatat sa faca sa obtina cadastru,intabulare extras de carete etc.am mers la primaria unde apartine lotul din ilfov si aici am aflat ca domnul x a depus o interdictie sa nu se elibereze acte deoarece el este MANDATAR SI ARE PROCURA.timpul a trecul termenul timita a venit la data in care a expirat termenul lam sunat si a spus sa-l dau in judecata ca nu-l intereseaza,comform promisiuni lam notificat ca apierdut avansul plati singura clauza din promisiune spune asa (DACA ACTELE NU SE INCHIEIE DIN VINA EXCLUSIVA A PROMITENTULUI CUMPARATOT ACESTA PIERDE AVANSUL PLATIT) ADICA SUMA TRECUTA IN ACTE? problema este ca pe data de 15 a expirat acel termen din buna credinta am mai asteptat inca 10 zile adica pe 25 l-am notificat prin executor ,acesta a mers la o anume sectie de POLITIE si a depus plangere penala impotriva mea aici sa pus pe rol un dosar penal a urmat audieri, sa descoperit ca acele promisiuni au fost facute pentru a face un credit la banca in vederea chitari a afirmat domnul mandatar, dar ma chiemat in judecata si in instanta civila aici acest domn a facut tot felul de dosare, sechestre, despagubiri,etc dar mintind ca el nu avea obligatia sa obtina actele si ca nu sau inchieiat din vina mea, instanta civila judecand cauza ilfov nu a retinut culpa paratului ba mai mult a observat ca reclamantul nu a indeplinit mandatul , pentru aceasta hotarare a depus recurs dar dupa o luna depasise termenul legal, dosarul a fost trimis spre rejudecare,la instanta civila de la GIURGIU nu mi sa aprobat absolut nimic ba mai mult instanta din acel judet spune ca ptetu a fost platit, dupa toate astea am primit si rezolutia dosarului penal care este favorabil mie rezultand neinceperea urmariri penale. am depus o cerere instantei de la giurgiu sa ia in calcul hotararea instantei civile din ilfov si totodat a dosarului penal. INSTANTA DIN GIURGIU A EMIS O CITATIE CARE SUNA ASA::: EU BOGDAN SUNT BCHIEMAT LA DATAX IN CALITATE DE PETENT, IN PTOCES CU DOMNUL X IN CALITATE DE INTIMAT PENTRU FOND-PLANGERE IMPOTRIVA REZOLUTILOR SAU ORDONANTELOR PROCURORULUI DE DE NE TRIMITERE IN JUDECATA(ART278 IND1 C PP
INDICATI ADRESA INTIMATULUI.. EU NU AM FACUT PLANGERE !!!!!!!!!!!!!:stunned::stunned:COLAC PESTE PUPAZA A MAI PRIMIT INCA O CITATIE BUNDE SUNT CHIEMAT IN CALITATE DE PARAT IN PROCES CU DOMNUL X PENTRU FOND-REZOLUTIUNE CONTRACT ASTA LA INSTANTA DIN ILFOVX-( VA MULTUMESC ANTICIPAT PENTRU TIMPUL ACORDAT SI AM NEVOIE DE AJUTORUL DUMNEAVOASTRA
Domnule, ar fi trebuit sa soliciti in instanta rezolutiunea celor doua antecontracte de vanzare-cumparare! In rest, cu latura penal este altceva! Felul in care ai istorisit pataniile prin care ai trecut este o "incalceala" de fraze...
asta a cerut domnul x , eu ce trebuie sa fac?sa demonstrez ca el trebuia sa obtina documentatia necesara vanzari,