Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Suspndarea functionarului public la cerere
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Suspndarea functionarului public la cerere

Daca se mai poate suspenda un functionar public la cerere pe o perioada de 3 luni si in ce conditii . Multumesc
Da, se poate suspenda raportul de serviciu pe o asemenea perioada ... vedeti art.95 alin.2 din Legea nr.188/1999, modificat prin OUG nr.105/2009.

„(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivata a functionarului public, pentru un interes personal legitim, in alte cazuri decat cele prevazute la alin. (1) si la art. 94 alin. (1), pe o perioada cuprinsa intre o luna si 6 luni, fara ca perioadele cumulate de suspendare sa depaseasca 3 ani in cariera functionarului public in cadrul aceleiasi autoritati sau institutii publice. Conducatorul autoritatii sau institutiei publice nu poate aproba cererea de suspendare a raportului de serviciu al functionarului public daca interesul personal legitim este justificat prin desfasurarea de activitati remunerate pe perioada suspendarii raporturilor de serviciu.”