Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... Modificarea unor articole din Legea nr. 188/1999
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

Modificarea unor articole din Legea nr. 188/1999

I-mi poate raspunde cineva daca din Lg.188/1999 privind statutul functionarilor publici s-au schimbat urmatoarele articole:
- art.95; alin.2
-art. 95; alin.3
-art. 96; alin.3
Sau astept pe cineva sa-mi trimita pe adresa de e-mail: "rambodincarpati_rambo@yahoo.com legea completa cu modificarile facute(unde prin luna iunie 2010). Rog urgent raspuns ca sunt in proces (conflict de munca) cu conducerea unei institutii publice din Romania.Sau la tel.0770557348
S-au modificat, dar nu in iunie anul acesta. Postez, mai jos, cele doua articole din Legea nr. 188/1999 si actele normative prin care au fost modificate.

ART. 95
..........................................
(2) Raportul de serviciu se poate suspenda la cererea motivată a funcţionarului public, pentru un interes personal legitim, în alte cazuri decât cele prevăzute la alin. (1) şi la art. 94 alin. (1), pe o perioadă cuprinsă între o lună şi 6 luni, fără ca perioadele cumulate de suspendare să depăşească 3 ani în cariera funcţionarului public în cadrul aceleiaşi autorităţi sau instituţii publice. Conducătorul autorităţii sau instituţiei publice nu poate aproba cererea de suspendare a raportului de serviciu al funcţionarului public dacă interesul personal legitim este justificat prin desfăşurarea de activităţi remunerate pe perioada suspendării raporturilor de serviciu.
Alin. (2) al art. 95 a fost modificat de pct. 20 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009.

(2^1) Suspendarea raportului de serviciu se solicită în scris şi motivat de funcţionarul public, se aprobă de conducătorul autorităţii sau instituţiei publice, în condiţiile prevăzute la alin. (1) şi (2), numai pe baza unor documente justificative.
Alin. (2^1) al art. 95 a fost introdus de pct. 21 al art. I din ORDONANŢA DE URGENŢÃ nr. 105 din 6 octombrie 2009, publicată în MONITORUL OFICIAL nr. 668 din 6 octombrie 2009.

(3) Cererea de suspendare a raportului de serviciu se face în scris, cu cel puţin 15 zile calendaristice înainte de data când se solicită suspendarea, cu excepţia situaţiei prevăzute la alin. (1) lit. e), când cererea de suspendare se face cu 48 de ore înainte de declanşarea grevei.

ART. 96
...............................................
(3) Pe perioada suspendării raportului de serviciu autorităţile şi instituţiile publice au obligaţia să rezerve postul aferent funcţiei publice. Ocuparea acestuia se face, pe o perioadă determinată, în condiţiile legii. Pe perioada suspendării, raporturile de serviciu ale funcţionarilor publici nu pot înceta şi nu pot fi modificate decât din iniţiativa sau cu acordul funcţionarului public în cauză.