Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit impozit pe chirii
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

impozit pe chirii

Momentan sunt somera, de la sfarsitul lunii o sa intru in concediu postnatal 42 de zile, dupa aceea in concediul de crestere copil, am un apartament pe care doresc sa-l inchiriez, as dori sa stiu cum trebuie sa procedez in momentul in care am semnat un contract de inchiriere. Unde trebuie sa declar, cat % di valoare se plateste impozitul, pe ce perioada, trebuie sa-l declar si la AJOFM???
Multumesc anticipat, Cu stima Chiorean Ildiko
Contractul de inchiriere se declara si se vizeaza la Adm. Fin. Publice teritoriala.
Impozitul este in cota unica de 16%.
Din câte ştiu, dacă în perioada în care sunteţi în concediu pentru creşterea copilului în vârsta de până la 2 ani obţineţi şi alte venituri, pierdeţi această indemnizaţie.