Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Inselaciune - ce fac?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Inselaciune - ce fac?

Buna ziua. Ce as putea sa fac in cazul in care am discutat cu o persoana de pe internet, si am hotarat de comun acord sa facem schimb de telefoane prin curier. eu trebuia sa ii trimit doua telefoane mai slabute pe unul mai bune..mentionez ca telefoanele valorau in jur de 700 de lei. am hotarat sa le trimitem in aceeasi zi amandoi, urmand ca astazi sa le primim. eu l-am trimis...el sustine ca l-a trimis (acum nu mai raspunde la telefon), el l-a primit iar eu nu am primit nimic. Stiu ca l-am primit deoarece am sunat la firma de curierat. Stiu numele lui si orasul in care locuieste. ce as putea sa fac sa imi recuperez telefoanele?
Plangere la politie pentru infractiunea de inselaciune prevazuta de art .215 Cod penal.
Bateti-i la poarta...poate va raspunde asa.
E cert ca ati fost pacalit.
Daca nu reusiti amiabil...plangere la politie.Sper ca ati pastrat corespondenta pe internet sa aveti cu ce dovedi.
av.M.Hornea