Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general urgent!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

urgent!

buna ziua,
sunt contabila la un service auto si ma confrunt cu urmatoarea situatie:
se repara masini pe rca-uri si casco
am reparat pe rca o masina aflata in leasing,am emis factura pe numele utilizatorului,dar factura impreuna cu devizul le-am trimis societatii de asigurare care tb sa plateasca despagubirea.
Societatea de asigurare a analizat devizul si a facut plata(mai mica decat valoarea facturii).Service-ul este multumit cu valoarea incasata de la asigurari,diferenta fiind mica intre valoarea facturii si valoarea incasata.
Intrebarea mea este cum imi sting eu in contabilitate aceasta creanta neincasata.

Va multumesc anticipat!
oana dragomir a scris:

buna ziua,
sunt contabila la un service auto si ma confrunt cu urmatoarea situatie:
se repara masini pe rca-uri si casco
am reparat pe rca o masina aflata in leasing,am emis factura pe numele utilizatorului,dar factura impreuna cu devizul le-am trimis societatii de asigurare care tb sa plateasca despagubirea.
Societatea de asigurare a analizat devizul si a facut plata(mai mica decat valoarea facturii).Service-ul este multumit cu valoarea incasata de la asigurari,diferenta fiind mica intre valoarea facturii si valoarea incasata.
Intrebarea mea este cum imi sting eu in contabilitate aceasta creanta neincasata.

Va multumesc anticipat!
In mod normal firma de asigurari trebuia sa faca in scris obiectiunile pe care le are la deviz si eventual refuzul la plata sa fie intemeiat.Cereti firmei de asigurari un inscris in baza caruia sa puteti face corectiile necesare , eventual sa face storno la factura emisa pentru aceasta suma