avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1985 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general urgent!
Discuție deschisă în Contabilitate în general

urgent!

buna ziua,
sunt contabila la un service auto si ma confrunt cu urmatoarea situatie:
se repara masini pe rca-uri si casco
am reparat pe rca o masina aflata in leasing,am emis factura pe numele utilizatorului,dar factura impreuna cu devizul le-am trimis societatii de asigurare care tb sa plateasca despagubirea.
Societatea de asigurare a analizat devizul si a facut plata(mai mica decat valoarea facturii).Service-ul este multumit cu valoarea incasata de la asigurari,diferenta fiind mica intre valoarea facturii si valoarea incasata.
Intrebarea mea este cum imi sting eu in contabilitate aceasta creanta neincasata.

Va multumesc anticipat!
Cel mai recent răspuns: grigore iuliana , utilizator 13:02, 16 Iulie 2010
oana dragomir a scris:

buna ziua,
sunt contabila la un service auto si ma confrunt cu urmatoarea situatie:
se repara masini pe rca-uri si casco
am reparat pe rca o masina aflata in leasing,am emis factura pe numele utilizatorului,dar factura impreuna cu devizul le-am trimis societatii de asigurare care tb sa plateasca despagubirea.
Societatea de asigurare a analizat devizul si a facut plata(mai mica decat valoarea facturii).Service-ul este multumit cu valoarea incasata de la asigurari,diferenta fiind mica intre valoarea facturii si valoarea incasata.
Intrebarea mea este cum imi sting eu in contabilitate aceasta creanta neincasata.

Va multumesc anticipat!
In mod normal firma de asigurari trebuia sa faca in scris obiectiunile pe care le are la deviz si eventual refuzul la plata sa fie intemeiat.Cereti firmei de asigurari un inscris in baza caruia sa puteti face corectiile necesare , eventual sa face storno la factura emisa pentru aceasta suma

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Asigurarea nu mi-a acoperit toata dauna. ce pot face? V7A7 V7A7 Pe scurt : In urma unui accident am ajuns cu masina (cumparat-n leasing la care platesc inca) la service.Problema este ca dupa 5 luni am reusit sa scot masina ... (vezi toată discuția)
Asigurarea casco si firma de leasing donigao donigao Buna ziua, As dori sa obtin ajutor in urmatoarea speta: Starea de fapt: Firma la care sunt asociat are drept de utilizare asupra unui autovehicul ... (vezi toată discuția)
Venituri - inregistrare contabila monica1968 monica1968 Buna ziua,as dori sa ma ajutati in urmatoarea problema:cum inregistrez in contabilitate venituri incasate prin banca de la o societate de asigurare,provenite ... (vezi toată discuția)