Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... art180 alin 2................
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

art180 alin 2................

buna ziua....acum aproximativ 10 luni am avut un incident in trafic si din pacate acum tre sa raspund penal... intaorcandu-ma de la servici undeva in jurul orei 00-15 aflat cu un coleg de al meu in masina personala la intrarea in pasajul obor datorita unei manevre gresite a unui sofer din stanga mea era sa fiu proiectat in parapetul pasajului respectiv. Fara nici o remuscare soferul respectiv si-a vazut nestingherit de drum ca si cum nimic nu sa intamplat. L-am depasit si bineinteles ca l-am apostrofat avand in vdr a ceea ce imi facuse. a fost atat de revoltat incat a vrut sa intre in mers vorbind cu masina de 2 ori in masina mea. Colegul meu fiind in dreapta mi-a zis ca avem de a face cu un nebun si nu e cazul sa ii rasundem la provocari avand in vdr ca tot continua sa ma sicaneze in trafic. la primul semafor fiind culoare rosie am oprit si a venit cu masina pana in dreprul portierei mele din partea stanga la app 5 cm si a coborat din masina. am putut sa merg putin mai in fata si am crezut ca doar gura va fi de el dar a continuat sa vina spre masina mea. era foarte revoltat si ca masura de protectie atat pt mine cat si pt masina proprie am luat dupa bancheta din spate o umbrela a fetitei mele pt a ma apara. a venit aproape de mine si vrand sa ma loveasca m-am ferit si dandu-ma inapoi l-am lovit eu cu umbrela. instinctiv i-am dat peste mana dar l-am lovit in zona capului. sa intors catre masina sa si revenit cu altceva in mana. persoana care il insotea pe respectivul a incercat sa il opreasca dar era si mai revoltat. nestiind cu ce va reveni m-am retras catre spatele masinii mele si mi-am dat seama ca a luat un spray paralizant. a pulverizat de 2-3 ori catre mine dar m-am retras la timp atat cat sa nu inhalez pulverizarea respectiva. iam zis sa inceteze dar fara nici un raspuns sa indreptat catre masina mea si a pulverizat catre colegul meu care asista la toata aceasta nebunie din masina. acesta a iesit din masina si sa indepartat pt ca ia fost pulverizat direct in fata fara a avea nici o treaba cu persoana respectiva. vazand ca nu poate sa isi puna in aplicare nebunia care o avea in cap sa intors la masina personala si a inceput sa strige ca cineva vrea sa il omoare. vazand ca se retrage la masina lui m-am indreptat catre a mea si am plecat speriat ca totul va lua alta amploare. sa suit si colegul meu intre timp si am parasit zona respectiva. la 2 saptamani ma sunat sotia sa imi spuna ca sant cauta de catre cineva de la politie si a doua zi sa ma prezint la sectia 8 politie. m-am prezentat si am luat la cunostinta despre ce e vb. mai exact felul in care persoana respectiva a dat declaratie impotriva mea. a spus ca nu a avut nici o treaba cu mine si eu sant cel care a avut ceva cu el. mi-a fost adus la cunostinta ca eu l-as fi lovit cu un baston telescopic si ca el nu stia cum sa scape. am declarat cum a fost si chiar le-am adus la cunostinta ca nu am fost singur si la aceasta poveste a mai asistat si un coleg de al meu si implicit a avut de suferit. avand in vdr ca fara a face nimic ia fost pulverizat cu spayul in fata. am dat cate 2 declaratii si eu si colegul meu si acel politist mia spus ca va sta de vb cu pers respectiva si il va intrba daca va dori sa ne impacam...iam spus ca sant de acord nevrand sa mai pierd timpul pe la politie si asa mai departe. tin sa precizez ca nu am cazier si nici macar o amenda data in viata mea. singurele mele contacte cu politia fiind atunci cand mi-am facut buletinul si pasaportul. dupa aproximativ 9 luni m-am trezit cu un tel si mi-au spus ca sant de la procuratura si va trebui sa ma prezint la ei pt o declaratie. mi-au adus la cunostinta ca acea perosoana vrea sa ma actioneze in judecata. bineinteles ca am dat iar alta declaratie in fata procurorului si urma ca a 2 zi sa vina si pers respectiva pt a vedea daca exista cale de impacare intre noi. cei de la politie mi-au spus ca persoana in cauza este un rezident de nationalitate turca si ca a venit cu un certificat medico legal care rezulta ca a necesitat ingrijiri medicale de 8-9 zile. a doua zi prezentandu-ma din nou la procuror mi-a spus ca persoana nu vrea sa se impace cu mine nu are pretentii materiale de la mine si ca doreste sa raspun in fata legii. sant pus intr-o postura extrem de proasta avand in vdr ca nu am avut de a face cu asemenea chestii in viata mea si mai presus de toate am un copil de 2 ani si o familie care le e greu sa inteleaga toata aceasta poveste. ce se poate intampla mai departe si care ar fi sfatul dvs avand in vdr cazul descris mai sus. nu cred ca persoana respectiva sa indreptat catre mine sa ma mangaie pe crestet si in situatia in care am fost pus nu am facut altceva decat sa ma apar atat pe mine cat si pe masina mea. trebuia sa ma las lovit pt a putea demonstra care era intentia respectivului. ? am primit citatie si pe data de 28 sept tre sa ma prezint la tribunal. inimaginabil din pct meu de vedere unde sa ajuns din cauza unuia care a provocat toata aceasta altercatie si care nu a putut sa isi duca la bun sfarsit tampenia care o avea in cap. va multumesc
si dmv. de ce nu ati facut plangere impotriva lui?

a chemat cineva politia?

din ce relatati,ati fost si agresat si agresor.

si colegul trebuia sa depuna plangere. of of

daca ve-ti fi judecat,se va mentine starea de provocare.
Ioan Alexandrescu, Alte profesii
din pacate nu am facut nici o plangere atunci. am crezut ca totul sa rezumat doar la acele momente. nu a chemat nimeni politia. el sa prezentat ulterior la sectia 8. asa miau spus cei de la politie.cum pot eu sa demonstrez ca am fost agresat avand in vdr ca nu a putut sa ma loveasca. a vrut dar nu ma nimerit. colegul a dat declaratie atunci cand cei de la politie i-au cerut-o. daca voi fi judecat.......?? probabil ca da avnd in vdr ca mia venit citaie si pe data de 28 sept sa ma prezint la tribunal. banuiesc ca va trebui sa imi angajez avocat ?nu stiu daca sa am incredere in cel din oficiu....
ar trebuii sa va angajati un avocat.nu stiam ca ati fost citat.

nu stiti cate zile de ingrijiri medicale are victima?
totusi,se poate demonstra ca acea persoana a venit cu intentia de a va lovi,moment in care ati considerat ca trebuia sa va aparati.daca a mers i l-a spreiat si pe coleg ,asa fara motiv,se va lua in considerare,cum ca el nu avea ganduri pasnice.

ce scrie pe citatie,pentru ce ve-ti fi judecat?

Ioan Alexandrescu, Alte profesii
pers respectiva are ...mi-a spus politia 8-9 zile ingrijiri medicale..din citaia care mia venit rezulta ca sant chemat in instanta camera 108, 4 penal -c1 marti 28 sept in calitate de inculpat in procesul cu turcul respectiv pentru fond lovirea sau alte violente art 180cp. ce sa inteleg din asta....pana la urma cere este concluzia si ce se vrea de la mine....???
eu cred ca vrea de la dmv. bani.

in astfel de cazuri,daca instanta va gaseste vinovat,va va obliga la plata a maxim 1000 lei daune morale si materiale catre victima.

lovirea au alte violente se pedepseste cu inchisoare de la 3 luni la 2 ani sau cu amenda penala.

veti primii cel mai probabil o amenda penala,deoarece nu aveti antecedente penale.

cu un avocat bune,eu zic ca veti sanse sa iesiti din penal.