avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 925 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... achitare
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

achitare

sunt cazuri de achitare in speta loviri si alte violente
Sa intelegem ca dosarul a fost trimis deja in instanta?
E posibila si achitarea, depinde de probe. Exercitati toate caile de atac.
eu sunt inculpat
am fost judecat pe fond, nu am recunoscut fapta

acum sunt in recurs la tribunal.
practic altcineva a batut partea vatamata ,eu am despartit pe cei doi.
martori nu au fost la fata locului dar partea vatamata are cinci martori cumetri cu el care au declarat ca si eu l am batut .

nu stiu cum sa demontez declaratiile martorilor?

ce cai de atac am?

am facut expertiza pentru certificat medical al partii vatamate care era de 24 zile si am primit rezultatul 12 zile
Aduceti 5 martori care sa ateste ca i-ati despartit pe cei doi. Cum i-a gasit persoana vatamata de ce nu gasiti si dvs.?
Apoi puteti ataca si cu revizuire.
am mers pe adevar declarand exact ce s a intamplat.

martorii partii vatamate sunt rude cu el si au declarat ce a vrut partea vatamata.

eu ar insemna sa aduc pe cineva sa minta pentru mine si nu am asa ceva.

pot acuza martorii lui de marturie mincinoasa?
nu este genul de cauza care se rezolva cu un sfat pe net. angajati un penalist, deja este foarte tarziu.

Alte discuții în legătură

Recurs cercetasa cercetasa am un proces in care sunt inculpat - vatamare corporala . procesul este pe fond inca nu sa dat sentinta. care este procedura dupa ce s a dat sentinta la ... (vezi toată discuția)
Martor cercetasa cercetasa cand partea vatamata aduce un nou martor in recurs la tribunal la 3 ani de la producerea infractiunii de loviri si alte violente cat de credibil este ... (vezi toată discuția)
Marturie mincinoasa intr-un caz de crima lifestolen_21 lifestolen_21 Buna dimineata! Am o mare nelamurire intr-un caz de crima,un baiat,impreuna cu fratele sau si inca un prieten au fost atacati de 7 indivizi,atacatorii find ... (vezi toată discuția)