Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... vatamare corporala
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

vatamare corporala

am un proces in care sunt inculpat pentru vatamare corporala ,

a avut loc o bataie intre cumnatul meu si un vecin al meu iar eu am intrat si i am despartit.

vecinul a depus plangere penala ca i am rupt nasul spunand ca l am batut eu si cumnatul meu.

si a scos CML de 12 zile la 3 luni a mai scos inca 10 zile.

martori nu au fost la fata locului cand a inceput bataia dar cand am iesit eu afara a venit un vecin de al meu care a declarat ca eu i am despartit.

dar vecinul si a pus martori cumetrii lui care au declarat ca treceau pe acolo si au vazut cum eu si cumnatul il bateam.

a mai spus vecinul ca doi vecini din scara au coborat si l au scos din mainile noastre ca altfel il bateam si mai rau.

au fost chemati de catre judecator si cei doi vecini care au spus ca de fapt ei au iesit dupa ce bataia sa terminat si lau vazut pe vecin cu sange la nas.

am cerut expertiza la CML si dupa 6 luni am primit raspuns. AFIMATIV pentru vecin cum ca are nasul rupt.

vecinul cere despagubiri morale si materiale in val. de 40 000 ron si 10 000 ron cheltuieli spitalizare.

impacare nu a vrut niciodata.

bataia a avut loc in aprilie 2008 , am ajuns la judecata de 6 luni .

acum avocata noastra e de acord cu avocatul lui in sensul ca sa ne impacam dandu i atat eu cat si cumnatul meu cate 1000 de euro

altfel ne da condamnare spune avocata ns.

parerea ns. e ca avocata ns. e schimbata in atitudine fata de noi.

parca sar fi aliat cu vecinul.

ce ziceti ????
ma puteti sfatui in vreun fel???????
daca nu am fost prea explicit imi pare rau????????
Nu stiu daca aveti motive intemeiate sa o suspectati pe d-na. avocata - daca a spus ca veti suferi o condamnare pentru vatamare corporala, e foarte posibil sa se fi referit la faptul ca aceasta poate fi una cu suspendare; cat priveste daunele materiale, se pot dovedi doar cu inscrisurile de la dosar (bonuri, chitante, facturi)...cele morale mi se par insa exagerat de mari pt. nivelul nostru!
Cabinet de Avocat "Stan Petru Radu", Avocat
Avand in vedere ca partea vatamata are 22 de zile de ingrijiri medicale si ca are martori care au declarat faptul ca dvs. si cumnatul l-ati batut, ca s-a efectuat o expertiza care confirma leziunile suferite de partea vatamata... este foarte probabil sa fiti si dvs. condamnat (nu numai cumnatul). In cazul in care nu vreti sa va treziti cu cazier (in cazul in care se stabileste ca si dvs. sunteti vinovat) ar fi bine sa va impacati cu omul. Oricum, in cazul in care se stabileste vinovatia dvs., veti fi obligat si la plata unor daune materiale si morale.

Din punctul meu de vedere sumele sunt un pic cam mari, insa in niciun caz exagerate
INASEL ALIN - Cabinet de Avocat, Avocat
martorii lui 5 la numar nu au avut aceeasi declaratie ,unul cu altul la politie au zis ceva la judec. au zis altceva.

pana acum d. avocata ne a spus ca daca ii dam 500 ron sa zica mersi si acum ne spune altceva.

E aproape imposibil ca 5 martori sa aiba declaratii identice. Ceea ce este important este sa nu fie contradictii flagrante si evidente. Spre ex: in ceea ce priveste parctica judiciara a Trib. BH. si C.Ap. Oradea se acorda cam 200 Ron/zi de ingrijire medicala. Ceea ce v-a spus avocata care va reprezinta tine de relatia avocat-client, pe care nu este deontologic ca noi sa o comentam. Facand un simplu calcul... puteti afla raspunsul la nelamuririle dvs.