Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... ce se aplica?
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

ce se aplica?

Buna ziua tuturor, as dori sa stiu in cazul restructurarilor bugetarilor daca mai sunt valabile articolelel din CM, CCM pe unitate. Personalul se pare ca va fi restructurat pe alte criterii decat cele prevazute de lege si nu mai are rost sa le insir ca le stie toata lumea. Dupa ce legi poti face o contestatie de concediere daca consideri ca esti nedreptatit? Daca eu si sotia mea am in intretinere pe tatal meu fara niciun venit putem fi dati afara amandoi sau numai unul. Am citit in legea 329/2009 la art 6 (f) ca intretinatorii de familie ar trebui sa fie ultimii la restructurari dar nu specifica daca sunt 2 soti . Nimeni nu mai stie nimic , toata lumea e debusolata. Un sfat ne-ar fi de maxim ajutor.

Cert este ca oricedecizie de concediere poate fi atacata in instanta, iar decizia trebuie sa fie motivata si sa se conformeze legii, deci daca se va produce concedierea atacati- o in instanta, de regula aceste litigii se castiga, iat sarcina probei revine angajatorului, deci el trebuie sa faca dovada legalitatii si temeiniciei deciziei, iar in plus asemenea actiuni sunt scutite de plata unei taxe judiciare de timbru