Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... achitarea unui leasing cand firma este suspendata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

achitarea unui leasing cand firma este suspendata

cum procedez daca vreau sa-mi achit plata leasing-ului, firma fiind suspendata?
simplu...mergeti si achitati...nu este nicio problema......chiar daca firma nu mai are activitatea asta nu inseamna ca nu puteti achita....a...si se poate achita cu aport al asociatului...nicio lege nu va interzice acest lucru!!! Bafta si rate cate mai putine:)
multumesc pentru raspuns

mai am o intrebare---cum procedez ca sa inscriu masina pe persoana fizica ? mentionez ca sunt asociat unic, nu am nici o datorie la stat si vreau sa o inscriu pe numele meu dupa ce o achit integral, firma ramanand suspendata in continuare.
dupa terminarea perioadei de leasing si in baza facturii finale societatea devine proprietara cu drepturi depline...dupa aceea este libera sa o vanda oricarei persoane.....nu are legatura ca firma este suspendata....!
pt Marculescu
nu are legatura ca firma este suspendata....!

si atunci ce inseamna activitate suspendata ??
vanzarea unui activ nu inseamna activitate comerciala ??
pt Morosan
schimbati contractul de leasing , si ca urmare factura finala care atesta dreptul de proprietate se va emite pe numele dvs
adrian stoica a scris:

pt Marculescu
nu are legatura ca firma este suspendata....!

si atunci ce inseamna activitate suspendata ??
vanzarea unui activ nu inseamna activitate comerciala ??
pt Morosan
schimbati contractul de leasing , si ca urmare factura finala care atesta dreptul de proprietate se va emite pe numele dvs

Va rugam cu amabilitatea de care dati dovada sa ne prezentati temeiul legal care nu-i dai voie sa vanda autoturismul cand societatea are activitatea suspendata!.......si cum nu exista acest temei....q.e.d:)