Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... achitarea unui leasing cand firma este suspendata
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

achitarea unui leasing cand firma este suspendata

cum procedez daca vreau sa-mi achit plata leasing-ului, firma fiind suspendata?
Legea 359/2004
Cu ocazia suspendarii depui toate Certificatele constatatoare in original emise in temeiul L 359/2004 si depui o noua declaratie pe proprie raspundere model 1 din care citez mai jos

DECLAR PE PROPRIA RÃSPUNDERE:
4.1. că, la data prezentei, în spaţiul destinat sediului social/profesional/sucursalei din ............................................................
.......................................................................................................................................................................................................
4.2. şi/sau secundar/punctului de lucru din ...............................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
şi în afara acestora, nu se desfăşoară niciuna din activităţile ce constituie obiectul de activitate declarat la înmatriculare sau
ca urmare a actualizărilor ulterioare, şi mă oblig ca, înainte de începerea activităţii, să depun declaraţia pe propria
răspundere privitoare la legalitatea desfăşurării activităţilor declarate conform prevederilor Legii nr. 359/2004, cu
modificările şi completările ulterioare şi, pentru activităţile cu impact semnificativ asupra mediului, să solicit autorizarea la
sediul autorităţii publice teritoriale pentru protecţia mediului.

...q.e.d
Adrian Stoica, Practician in insolventa
adrian stoica a scris:

Legea 359/2004
Cu ocazia suspendarii depui toate Certificatele constatatoare in original emise in temeiul L 359/2004 si depui o noua declaratie pe proprie raspundere model 1 din care citez mai jos

DECLAR PE PROPRIA RÃSPUNDERE:
4.1. că, la data prezentei, în spaţiul destinat sediului social/profesional/sucursalei din ............................................................
.......................................................................................................................................................................................................
4.2. şi/sau secundar/punctului de lucru din ...............................................................................................................................
.......................................................................................................................................................................................................
şi în afara acestora, nu se desfăşoară niciuna din activităţile ce constituie obiectul de activitate declarat la înmatriculare sau
ca urmare a actualizărilor ulterioare, şi mă oblig ca, înainte de începerea activităţii, să depun declaraţia pe propria
răspundere privitoare la legalitatea desfăşurării activităţilor declarate conform prevederilor Legii nr. 359/2004, cu
modificările şi completările ulterioare şi, pentru activităţile cu impact semnificativ asupra mediului, să solicit autorizarea la
sediul autorităţii publice teritoriale pentru protecţia mediului.

...q.e.d

se pare ca nu ne intelegem iar dvs sunteti intr-o mare eroare.....q.e.d pe care l-ati mentionat dvs este pentru inceperea activitatii si DESFASURAREA DE ALTE ACTIVITATI IN AFARA OBIECTULUI DECLARAT LA CONSTITUIRE...adica desfasurarea activitatii comerciale in afara de ceea ce intreprinde societatea de obicei...ori unde este norma imperativa care-mi interzice sa efectuez translatia dreptului de proprietate???....q.e.d
se pare ca nu ati facut practic nici o suspendare ...
si ca atare va atasez linkul catre site-ul ONRC in care gasiti si declaratia model 1 mentionata mai sus
[ link extern ]
1. Cerere de înregistrare (original);
2. Hotărârea adunării generale a asociaţilor/acţionarilor/decizia asociatului unic privind suspendarea temporară a activităţii sau
reluarea activităţii societăţilor comerciale (original);
3. Certificatele constatatoare emise în baza declaraţiilor-tip pe propria răspundere pentru autorizarea activităţii
4. Declaraţia-tip pe propria răspundere din care să rezulte că persoana juridică nu desfăşoară la sediul social sau la sediile
secundare ori în afara acestora activităţile declarate o perioadă de maxim 3 ani;

5. La reluarea activităţii:
- declaraţia-tip pe propria răspundere privind autorizarea funcţionării;
- certificatul constatator emis în baza declaraţiei-tip depusă la suspendarea activităţii.