Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general asociatie familiala desfiintata - facturi neincasate
Discuție deschisă în Contabilitate în general

asociatie familiala desfiintata - facturi neincasate

daca o asociatie familiala in anul 2009 vinde unei societati comerciale produse pe baza de factura si contract iar aceasta societate nu achita factura si in 2010 asociatia familiala se desfiinteaza ,administratorul mai poate recupera banii de la societatea respectiva?
Banuiesc ca asociatia familiala despre are vorbiti, s-a radiat in baza OUG 44/2008, deoarece nu s-a supus procedurii de preschimbare. Cum asociatia familiala NU este persoana juridica, de drep, aveti toate sansele sa va recuperati banii. DAca ar fi vb de min. 10.000,-lei creante, cu atat mai mult!