Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dubla cetatenie
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dubla cetatenie

Buna ziua, sunt cetatean roman, cu propietate personala in Romania, CI si pasaport roman. Locuiesc si muncesc in Canada, si sunt in procesul de aplicare pt cetatenia canadiana. As dori sa nu renunt la cetatenia romana si de-aceea va adresez aceasta intrebare: Trebuie sa aplic cererea pt cetatenia canadiana in Bucuresti sau pot sa o fac in canada? si ce trebuie sa fac pt a imi pastra cetatenia romana? Multumesc.
legea romana permite ca un cetatean roman sa detina sio o alta cetatenie, asa ca , din partea statului roman, nici o problema. pentru cecanada, contactati un avocat de acolo pentru a va spune ce aveti de facut asi cati ani aveti de asteptat ( fiecare stat impune un anumit nr. de ani de sedere in tara respectiva ).
Nu sunteti obligata sa renuntati la cetatenia romana cand o primiti pe cea canadiana. Canada permite dubla cetatenie.