Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Citarea \"partilor\" de catre expertul evaluator la ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Citarea "partilor" de catre expertul evaluator la efectuarea expertizei de evaluare imobiliara

Este obligatorie citarea ambelor parti - debitor si creditor - de catre expertul evaluator tehnic la efectuarea evaluarii imobiliare intr-un dosar de executare silita?
Nerespectarea acestei dispozitii, atrage vreo sanctiune?
Considerati ca exista o diferenta intre "scrisoare recomandata" si "carte postala" asa cum este prev. de art.208 cpc ?
Irina S., utilizator
Evident ca este obligatorie citarea partilor pentru efectuarea expertizei tehnice judiciare. Nu poate sa existe vreo diferenta modul prin care sunt citate partile: "scrisoare recomandata" sau "carte postala", important este ca expertul desemnat sa indeplineasca aceasta procedura de citare prevazuta in Codul de proc. civ.!

''Art. 335. - (1) Daca pentru expertiza este nevoie de o lucrare la fata locului sau sunt necesare explicatiile partilor, ea nu poate fi facuta decat dupa citarea partilor prin scrisoare recomandata cu continut declarat si confirmare de primire, in care li se vor indica ziua, ora si locul unde se va face lucrarea. Citatia, sub sanctiunea nulitatii, trebuie comunicata partii cu cel putin 5 zile inaintea termenului de efectuare a lucrarii. Confirmarea de primire va fi alaturata raportului de expertiza.''