Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... concediu de odihna dupa concediu de ingrijire copil
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

concediu de odihna dupa concediu de ingrijire copil

Buna ziua.
Sunt functionar public si ma confrunt cu o problema legata de concediul de odihna.Am revenit din concediul pentru ingrijire copil pe 31 ianuarie 2010,am stat in CIC 2 ani de zile, am nascut pe 31 ian.2008 .La sfarsitul lunii decembrie 2007 am intrat in prenatal,practic am lucrat tot anul 2007 si am beneficiat de concediu de odihna in anul repectiv De la serv.personal mi s-a spus ca nu beneficiez de concediu de odihna in 2010 pentru ca am avut concediu in 2007.In 2010 lucrez 11 luni,nu am dreptul la concediu proportional cu perioada lucrata?Va multumesc
Buna ziua !
Cu certitudine beneficiati de concediu de odihna proportional cu timpul lucrat in anul 2010 .
C.O. se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
va multumesc pentru raspuns, dar de la serv. personal mi s-a spus ca, conform HG 250/1992 art.5(2 )nu am dreptul la CO ,mai exact deoarece am intrat in prenatal la sf.lui decembrie 2007 si am beneficiat de concediu pentru 2007 la revenirea mea la serv pe 31 ian 2010 nu ,mai am dreptul la CO .
Va rog sa-mi dati un raspuns clar avand in vedere faptul ca eu am beneficiat in 2007 de CO, dar am lucrat tot anul ,abia la sf lunii decembrie am intrat in prenatal; perioada de cic inseamna 31 ian 2008-31ian 2010 ,iar in 2010 practic o sa lucrez 11 luni ,de ce nu am dreptul la CO pt aceste 11 luni?Va multumesc
Prevederile art. 139 si urm. sunt foarte clare in acest sens
art. 140 alin. 2 prevede Durata efectivă a concediului de odihnă anual se stabileşte prin contractul colectiv de muncă aplicabil, este prevăzută în contractul individual de muncă şi se acordă proporţional cu activitatea prestată într-un an calendaristic.
HG 250/1992 la art 5 alin . 2 se refera la concedii medicale si concedii fara plata si nu la CIC .... asa ca .....
multescu a scris:

Buna ziua.
Sunt functionar public si ma confrunt cu o problema legata de concediul de odihna.Am revenit din concediul pentru ingrijire copil pe 31 ianuarie 2010,am stat in CIC 2 ani de zile, am nascut pe 31 ian.2008 .La sfarsitul lunii decembrie 2007 am intrat in prenatal,practic am lucrat tot anul 2007 si am beneficiat de concediu de odihna in anul repectiv De la serv.personal mi s-a spus ca nu beneficiez de concediu de odihna in 2010 pentru ca am avut concediu in 2007.In 2010 lucrez 11 luni,nu am dreptul la concediu proportional cu perioada lucrata?Va multumesc

o situatie similara pentru un cadru didactic revenit in luna aprilie din concediul de ingrijire a copilului.

care sunt argumentele legale ca nu mai poate beneficia de NICI UN CONCEDIU PLATIT anul acesta, intrucat nu a lucrat anul trecut? Conducerea unitarii scolare considera ca nu poate permite efectuarea unui concediu de odihna pana la finalizarea anului scolar urmator. Este legal asa ceva?