Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general cheltuieli auto contract comodat
Discuție deschisă în Contabilitate în general

cheltuieli auto contract comodat

sunt titular de I.I. cu auto proriu utilizat pt.afacere (prin contract de comodat).
cheltuiala cu spalarea masinii este deductibila?
multumesc!
Daca este stipulat in contract ca suportati toate ch. cu masina este deductibila.
Combustibilul nu este deductibil,dar ch. cu reparati.,P.s auto si servici cu masina ,DA:D
Intrebare combustibil: conf. CF se deduce combustibilul pt. deplasarea personalului la/de la punctul de lucru (este si cazul meu, unde punctul de lucru este la 20 km). combustibilul nu este deductibil?
Cheltuielile cu combustibilul sunt deductibile, daca in momentul inregistrarii la ORC ati bifat optiunea "Activitatile se desfasoara la beneficiari si/ sau in afara sediilor proprii". Daca ati ales aceasta optiune, pe certificatul constatator, sub lista activitatilor pt care v-ati inregistrat (a codurilor CAEN), apare "Activitati care se desfasoara la beneficiari si/ sau in afara sediilor proprii". Dar trebuie sa faceti dovada ca deplasarea serveste in scopul desfasurarii activitatii (recomandarea este sa atasati delegatiei documente suport - invitatie, lista participanti unde sa figurati, etc.).
Domeniul este :Alte activitati de servicii n.s.a. Faptul ca imi desfasor activitatea in alt loc decat sediul este simplu de dovedit, deoarece am contracte cu clientii mei de unde rezulta asta (ei sunt furnizori pt.Dacia Renault, iar eu ii reprezint la Dacia, deci locul de desfasurare a activitatii este Dacia)