Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... somaj tehnic
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

somaj tehnic

Buna ziua!

In cazul somajului tehnic se ia in calcul sau nu sporul de vechime (in cazul in care acesta este evidentiat separat)?
Dupa retinerea celor 25%, care sunt contributiile care mai sunt retinute angajatului?

Multumesc anticipat.
1. Pentru o lamurire completa cititi OUG 4/2010, din care va redau un pasaj:
Art. 1 - (1) Începând cu luna februarie 2010, dar nu mai târziu de data de 31 decembrie 2010, pe perioada suspendării contractului individual de muncă din iniţiativa angajatorului, în cazul întreruperii temporare a activităţii potrivit art. 52 alin. (1) lit. d) din Legea nr. 53/2003 - Codul muncii, cu modificările şi completările ulterioare, salariaţii ale căror contracte sunt astfel suspendate şi care beneficiază de indemnizaţia de minimum 75% din salariul de bază corespunzător locului de muncă ocupat, prevăzută la art. 53 alin. (1) din Legea nr. 53/2003, cu modificările şi completările ulterioare, precum şi angajatorii, pentru salariaţii respectivi, sunt scutiţi de plata contribuţiilor de asigurări sociale datorate potrivit legii, dar nu pentru mai mult de 90 de zile. Indemnizaţiile reprezintă drepturi aferente perioadei februarie - decembrie 2010, inclusiv.
2. Deci se plateste numai 75% din salariul de baza, fara alte sporuri si adaosuri.
3. Nici salariatii, nici angajatorii nu platesc contributiile pe o perioada de 9o de zile.
Multumesc foarte mult.
Prin contributii se intelege CAS, sanatate si somaj, nu?
Da, contributiile de asigurari sociale se refera la pensie, sanatate si somaj.
Multumesc inca o data.
O zi buna!