Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Cartea de munca - angajatorul nu vrea sa-mi dea ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Cartea de munca - angajatorul nu vrea sa-mi dea carnetul de munca

Daca fostul angajator nu vrea sa-mi inapoieze cartea de munca pe diferite motive ce ar trebui sa fac?
Am muncit pt o firma cu sediul in Bucuresti cu un oficiu in Constanta timp de 3 luni
Aceasta firma se ocupa cu recrutare sudori pt munca in Lituania.
In contractul individual am avut diurna trecuta 5 euro pe ora.
Am muncit acolo 3 luni pt care nici macar jumatate din banii promisi nu i-am luat ba mai mult cand am fost sa-mi duc cartea de munca am fost surprins cu un refuz de inapoiere pe motiv ca am de plata jumatate din banii care ai castigasem in 3 luni pe motiv de Datorie Catre Firma. Nu inteleg ce fel de datorie este asta.
Adica daca nu mai vreau sa muncesc pt ei nu sunt obligat sa dau nici un ban inapoi firmei.
Dupa ce am incetat activitatea cu ei am dus cartea de munca sa-mi treaca vechimea in cartea de munca si surpriza ca de 2 ani nu vor sa-mi inapoieze cartea de muncaX-(.
Am facut sesizare la ITM Constanta sa verifice care este problema. Au verificat si au descoperit ca firma fiind din Bucuresti cartea de munca se afla la Itm Bucuresti.
Au facut sesizare la Itm Bucuresti si am primit o scrisoare de la ei precum cartea de munca a fost la ei dar a fost ridicata de un reprezentant al firmei.
Am sunat apoi la ITM bucuresti si le-am spus sa faca ceva sa-mi ia cartea de munca de la firma respectiva.
Au spus ca ei nu poate sa faca asta si ca trebuie sa-mi caut un executor judecatoresc.
Dar de ce nu face nimic acest Itm?
Am inteles ca acest itm apara drepturile tuturor mucitorlor din romania.
Numai ca in situatia mea nu vor sa mai faca acest lucru si ar trebui sa fac eu asta personal .
Nu ei ar trebui sa fie cei care sa ma reprezinte si sa ma apere de astfel de firme. Cartea de munca este ca si buletinul. Nu are nimeni voie sa o opreasca indiferent de motive.
Ce pot sa fac daca nu mai am carte de munca?:((
Va rog mult sa ma ajutati si pe mine cu niste sfaturi.
Cu respect.:sorry:
radaghin, utilizator