Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... ajutorul de incalzire a locuintelor
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

ajutorul de incalzire a locuintelor

S-a vehiculat stirea precum se va inceta acordarea subventiei la pretul gigacaloriei precum si al ajutorului pentru incalzirea locuintei, care a fosat acordat pana anul acesta.
Conform carei legi sau ordonante se va trece la incetarea celor de mai sus?
In Bucuresti, energia termica are un pret subventionat de catre Primaria M. Buc,
respectiv costul de vanzare de la ELCET real (reglementat de ANRE) este de cca. 297 lei in timp ce RADET (deconcentrat PMB) il vinde populatiei cu cca. 167 lei.
Deciziile se iau in CGMB prin Hotarari
legalmgm, utilizator
Subventia la caldura pentru toata lumea este istorie.
Primaria va acorda ajutoare numai pentru o anumita parte a populatiei, in functie de venitul acestora. Restul vor achita contravaloarea integrala a gigacaloriei. Ultim,ele informatii sunt de 312 lei una bucata gigacalorie.
Legea conform careia se acorda ajutor pentru incalzirea locuintei nu a fost abrogata (cel putin nu am cunostinta despre asta) insa mai toata media a comentat ca nu vor exista ajutoare pentru incalzirea locuintei nici cea centaralizata si nici pentru lemne, carbuni etc.
Practic m-ar interesa daca a fost sau nu abrogata intradevar sau modificata ....