Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... idemnizatie crestere copil dupa somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

idemnizatie crestere copil dupa somaj

Eu am lucrat de la 1 septembrie 2009 pana pe 31 august 2010 in invatamant, ca suplinitor. Sunt insarcinata si urmeaza sa nasc in ianuarie 2011. Pot sa intru in somaj pana in decembrie si apoi sa intru in concediu prenatal si postnatal? Mai primesc indemnizatie de crestere copil in aceasta conditie?
Mentionez ca pentru a lucra ca suplinitor se da examen in fiecare an in luna august si se incheie contract de munca pe o perioada determinata de 1 an.
Da, puteti sa intrati in somaj si, aici fiind, puteti beneficia de concediu de maternitate si apoi de CCC pana la 2 ani.