Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... lock-out
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

lock-out

Buna dimineata.Am si eu o intrebare :exista vreo lege in Romania care sa reglementeze lock-out-ul?Eu nu am descoperit, iar doctrina de specialitate sustine ca majoritatea confunda termenul de somaj tehnic cu lock-out-ul.Va multumesc anticipat pentru raspuns.
Fiind vorba de intentia angajatorului de a opri temporar activitatea prin care ar forta angajatii sa accepte anumite conditii de munca, vad a fi mai degraba un conflict de munca, reglementat de art 248/ codul muncii, si nicidecum o situatie care ar impune suspendarea contractului de munca cf art 52 alin 1) lit (d)/ Codul muncii (somaj tehnic).
Nu are legatura cu somajul tehnic (suspendarea contractului de munca conform art. 52 alin 1) lit. d), in legislatia romana nu exista si este inadmisibil