avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 462 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... drept de folosinta - uzufruct ?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

drept de folosinta - uzufruct ?

eu si sotul meu dorim sa cumparam un apartament de la o terta persoana si sa le acordam drept de folosinta parintilor mei pe toata durata vietii lor
este posibil ca noi sa fim trecuti in acte ca proprietari si parintii mei sa aiba drept de folosinta ?
Cel mai recent răspuns: ContSters478 , utilizator 15:42, 2 Septembrie 2007
da voi veti fi trecuti la prorpetar iar la sarcini se va trece un uzufruct pentru parinti....
Nu este obligatoriu sa fie trecuti cu uzufruct se pot inscrie si cu un drept de abitatie.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Contract de v-c cu uzufruct viager ionclaudiu ionclaudiu In contract se stipuleaza ca uzufructul este pe tot apartamentul pe durata vietii celor doi vanzatori fara alte clauze de intretinere. Ce obligatii are in ... (vezi toată discuția)
Legat de dr. de uzufruct Lisimah Lisimah Buna seara,situatia mea este urmatoarea:bunicul urmeaza sa vanda un imobil(casa) si sa cumpere un alt imobil(apartament) de la aceeasi persoana,urmand a-mi ... (vezi toată discuția)
Uzufruct viager ContSters61818 ContSters61818 Sa nu radeti, va rog frumos sa ma ajutati intr-o problema... Deci, contract de vanzare cumparare pentru un apartament incheiat intre doi soti si o terta ... (vezi toată discuția)