Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale Plecare asociat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

Plecare asociat

Buna ziua,

De multi ani lucrez cu cineva ca asociati(fara acte ) in 2008 am deschis o firma la care sunt unic asociat, persoana respectiva este inca asociat dar nu este trecut in acte, anul acesta vrea sa plece, noi lucram in agricultura iar anul agricol se termina in toamna la ultima recolta, el vrea sa impartim profitul, adica cel care iese dupa ce tragem linie in septembrie, adica o suma destul de mare, Stiu ca pentru mine asta nu este profit pentru ca eu trebuie sa investesc iar sa continui afacerea, iar daca ii dau lui partea eu raman cam in dificultate.
Nu stiu cum sa fac...

Chiar daca era trecut in acte ca asociat cum imparteam bani? Profit oricum exista dar la sfarsitul anului este mai mic ca am inceput iar investitia.

Bine ca ne avand nici un act pot sa nu ii dau nimic.... dar nu este corect... dar nici eu sa raman in fundul gol ca pleca el, sau sa dau faliment....

Sper ca s.a inteles ceva din intrebarea mea.

Multumesc.

nu sunt egale, el are 33%, si tot atat ia.

Multumesc pentru sfaturi