Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiunea
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiunea

Buna ziua. Am citit pe forum cateva date despre succesiune dar as dori sa stiu in plus, daca se poate. In urma decesului bunicii din partea tatalui, probabil s-au facut actele pentru succesiune. Bunicul fiind decedat, masa succesorala presupun ca a fost impartita intre fiii decedatei sau copiii fiilor in cazul in care acestia nu mai traiau. As vrea sa stiu daca exista o modalitate ca tatal meu sa ia la cunostinta datele din aceste acte, el nefiind anuntat de catre frati. O alta modalitate decat aducerea in instanta sau buna vointa a rudelor. Va multumesc
de regula la dezbaterea succesiunii trebuie sa se prezinte toti succesorii, s/a dezbatut fara una dintre persoane doar daca ceilalti au mintit ca nu mai sunt alte persoane, deci frauda, dar e posibil si sa nu se fi dezbatut succesiunea....nu e obligatorie.....cel mai sigur faceti o cerere la camera notarilor publici de care apartinea ultimul domiciliu al decedatului si intrebati daca a fost dezbatuta succesiunea dupa X, cu ultimul domiciu....., decedat la data de......., ei va vor raspunde daca s/a dezbatut sau nu si la care notar. de acolo veti vedea daca notarul va da un duplicat sau nu.....daca nu a fost dezbatuta puteti porni si dvs ....