Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... avocatul nu vrea sa-mi dea dosarul
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

avocatul nu vrea sa-mi dea dosarul

Buna ziua
Daca vreau sa renunt la serviciile avocatului care m-a reprezentat intr-un proces pe care l-am pierdut si el refuza sa-mi dea dosarul cu toate actele (copii ale actelor mele si originale ale inscrisurilor lui) ce pot face?
Asa ceva eu nu am mai auzit !!!! Ati achitat onorariul ?
hi hi. eu am mai auzit. sunt avocati la care daca nu ii platesti onorariul nu iti mai dau actele... nu e corect. faceti o sesizare la barou.
Insa actele redactate de el insusi nu este obligat sa vi le remita, este munca lui intelectuala.
Bineinteles ca le puteti copia din dosarul instantei....
Spor
Da am achitat onorariul. Am o chitanta semnata dar nu si stampilata.
Azi am cerut dosarul si mi-a spus ca nu mi-l poate da, daca vreau o copie imi da. Mi-a facut niste copii la unele acte depuse de partea adversa.
Imi puteti spune in cat timp de la pronuntarea sentintei pot face o reclamatie la barou impotriva avocatului pe motiv ca nu mi-a sustinut cauza nedepunand la dosar inscrisuri date de mine lui si pe motiv ca nu vrea sa-mi dea dosarul?
cat mai repede... intai faceti-i la avocat o notificare cu confirmare de primire, cu tot ce ii solicitati