Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent crestere copil
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent crestere copil

Se acorda stimulentul de crestere copil in baza O.U.G 148/2005 in cuantum de 1oo lei daca persoana respectiva se afla in somaj si nu beneficiaza de concediu de ingrijire a copilului (concediu de maternitate ) ?Aceasta se adauga celor 200 lei alocatie de stat pentru copii pina la implinirea varstei de 2 ani ?
In Normele de aplicare a OUG 148/2005, somerii indemnizati nu fac parte dintre cei care beneficiaza de stimulentul lunar.
Si daca ma angajez din somaj sau la incheierea somajului? Multumesc !!!
Daca veti avea venituri din salarii veti beneficia de stimulentul lunar.
multumesc mult pentru raspunsuri. o seara buna!