Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... reincredintare minor
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

reincredintare minor

- am divortat de 2 ani si jumatate, si am o fetita minora de 7 ani, incredintarea tutelei m-ia fost incredinatat mie, si fostul meu sot are obligatia de plata a pensiei alimentare (240 ron) si cu drept de vizita o data la doua saptamanii de Sambata ora 10 pana Duminica ora 18, si in vacante; cu referire la plata pensiei nu a efectuat pana in ziua de azi nici un virament bancar cu obligatiunea platii pensiei, dar doreste sa ma decada din drepturii pentru ca eu am plecat din tara impreuna cu minora, si acolo locuiam impreuna cu ea,(acum suntem in tara, dar vom pleca din nou) eu detin forme legale de sedere si de munca in tara respectiva impreuna cu minora, copilul frecventand totodata si o institutie educativa (scoala primara) si invoca faptul ca el nu isi mai poate vizita copilul si ca il privez de dreptul lui.Exista posibilitatea ca el sa obtina ce doreste?,
El poate formula oricand o actiune de reincredintare minor,
dar sansele sa-l obtina sunt minime.
Dvs insa va trebui sa va aparatine bine si sa administrati toate probele
necesare si utile pentru a avea castig de cauza.
Solicitati si audierea minorei ca aceasta sa spuna cu care din
parinti doreste sa stea.
Iar pentru neplata pensiei de intretinere puteti sa faceti o plangere penala privind savarsirea de catre fostul sot a infractiunii de abandon de familie.
Nu este un motiv serios pentru a cere reincredintarea minorului.Este foarte greu sa obtina asa ceva,el trebuind sa demonstreze ca prin actiunile dvs.ati pus in pericol minorul,ceea ce nu cred ca este cazul...In alta ordine de idei,neplata pensiei de intretinere timp de doua luni consecutiv de catre sotul obligat la aceasta,cu rea credinta,reprezinta infractiune-abandon de familie.Depuneti plangere la politie.