Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... PENSIE DE INTRETINERE MINOR
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

PENSIE DE INTRETINERE MINOR

in urma divortului fetita mea i-a fost incredintata fostei sotii. instanta mi-a stabilit in sarcina mea o anume suma de plata cu titlu de pensie de intretinere pana cand copilul va implini varsta de 18 ani. de vreo 3 ani de buna voie eu trimit pensia de intretinere aproape dublata . as dori sa stiu daca trimitand bani mai multi cu titlu de pensie de intretinere si suma totala ar face pana la urma inainte de implinirea a 18 ani suma totala pe care d datorez legal .....pot intrerupe plata pensiei ? totodata daca eu trimit pensia aproape dublu ca suma de atata timp si 3 luni nu pot plati macar suma stabilita legal , pot fi tras la raspundere le organele in drept la o eventuala plangere a fostei sotii ?
Liliana Gradinaru, Avocat
Cum sa incetati plata mai devreme?
Pai pensia de intretinere inseamna o suma de bani pentru intretinerea persoanei respective, adica: mancare, haine, un acoperis deasupra capului...
Daca acel copil al dv. mananca dublu, se imbraca mai scump si sta intr-o casa mai mare pana la 12 ani (sa zicem), inseamna ca dupa aceea nu mai mananca, nu isi mai ia haine si nu mai sta intr-o casa pentru ca ... s-a indestulat inainte?
Dv. nu datorati o suma totala, datorati o suma lunara... Daca nu platiti 3 luni sunteti pasibil de abandon de familie, da. Daca e cu rea-credinta.
Parca spuneati in alta parte ca a fost declarata mama imorala sau ceva similar... cum de a primit copilul? Ceva nu bate... :(
"Pensia de intretinere"....a nu se confunda cu o rata la banca.....Daca platesc in avans..."scap" mai repede de datorie....?.Foarte urat suna intrebarea pentru urechea unei mame.....Pensia de intretinere este aportul d-vs la cresterea, educarea si intretinerea COPILULUI DUMNEAVOASTRA. Oricum, sa nu va imaginati ca si fosta d-vs sotie i-si pune deoparte luna de luna din salariu numai procentul de 25% pentru a intretine fetita,pe care si d-vs sunteti obligat sa-l platiti,si cu restul banilor face orice altceva....
Suma stabilita legal cu titlu de pensie intretinere trebuie platita lunar, neplata acesteia timp de doua luni duce la un ...dosar penal....(abandon de familie)
Nu "bate" ca traim in Romania.... La divort mi-a fost incredintata fetita ( avea doar 2 ani ). Fosta sotie a facut apel. I-a fost respins. A facut recurs. I-a fost respins. Sentinta a ramas definitiva si irevocabila . Am pus-o in executare silita . Am fost cu executorul ( si politistul din sat care traia cu fosta cumnata... ) sa-mi iau copilul (de la 400 de km - Brasov -Musenita-Suceava). Fosta sotie a sarit cu cutitul la executor si politistul a fugit in sat chipurile sa caute martori si asa ne-a lasat singuri....executorul a facut un proces verbal de opunere la executare si a plecat. In baza acestui proces verbal i-am facut fostei sotii plangere penala la parchetul Radauti pentru nerespectarea hotararii judecatoresti. Parchetul mi-a raspuns nup deoarece fosta sotie a deschis proces de reincredintate minor. A deschis acest proces fara a respecta o hotarare ramasa definitiva irevocabila, si investita cu formula executorie, care avea puterea de lege si fara a se schimba situatia de fapt deja judecata. Si la procesul de reincredintare minor fata mi-a fost incredintata tot mie . Fosta sotie a facut apel. La apel i-a incredintat fata ei. Am facut recurs si mi-a fost respins ca fiind nefondat. Toate acestea au durat 5 ani . Din 1995 pana in 2000. Ati vazut ca se poate ?!

Fosta sotie nu a lucrat niciodata . Asa ca de unde salar sau 1/4. Vorbe. Si prin ceea ce am intrebat eu nu insemna ca daca dispare obligatia legala eu nu ii mai trimit nimic sau nu insemna ca nu ii trimit pachete trimestrial cu tot ce are nevoie asa cum am facut pana acum si asta cu toate ca fata mea 6 ani a stiut ca sunt mort si ca acuma nu suntem lasati sa ne vedem si vorbim doar la telefon . Vedeti !? Nu toti barbatii sunt asa cu credeti dvs. Cu respect....

:offtopic: Va rog sa nu scrieti cu majuscule si nici sa postati mesaje consecutive, puteti edita mesajul deja postat. Multumesc. AL
ContSters20980, utilizator
Da, complicata speta... Va doresc multa tarie de caracter!
daca platiti mai mult nu inseamna ca va achitati de datorii mai devreme. daca nu mai platiti fosta sotie poate sa va faca plangere penala pentru abandon de familie. de ea depinde daca introduce o asemenea plangere sau nu.