Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie anticipata partiala
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie anticipata partiala

Daca unui functionar public din cadrul primariei, i-a venit decizia de pensionare anticipata partiala, acesta mai poate ramane angajatul institutiei inca o perioada (cateva luni), daca nu emitem dispozitia de incetare a raporturilor de serviciu ale acestuia ???? Ne-a adus la cunostinta sosirea deciziei. Astept un raspuns urgent ! Multumesc!
Legea 19/2000
art. 41 alin (5): Asiguraţii care îndeplinesc condiţiile prevăzute de prezenta lege pentru obţinerea unei pensii pentru limită de vârstă, cu excepţia pensiei anticipate şi a pensiei anticipate parţiale, îşi pot continua activitatea numai cu acordul angajatorului, în condiţiile legii.
ART. 94
(1) Pot cumula pensia cu veniturile realizate dintr-o activitate profesională, indiferent de nivelul veniturilor respective:
e) beneficiarii unei pensii anticipate sau ai unei pensii anticipate parţiale care exercită funcţia de consilier local sau consilier judeţean;

Mi-am amintit ca nu va raspunsesem dvs. :)

Eu o sa-l contrazic pe colegul de forum, dar nu cu privire la prevederile pe care le-a citat. In cazul de fata sunt aplicabile prevederile cu caracter special ale Legii nr. 188/1999.

Daca institutia publica doreste sa pastreze in functie un beneficiar de pensie anticipata partiala, poate sa o faca fara probleme. Raportul de serviciu inceteaza de drept atunci cand un functionar public indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Atata timp cat functionarul nu beneficiaza de pensie, respectiv cat timp pensia nu este pusa in plata, poate sa ramana in functie. Cand primarul va emite decizie / dispozitie de incetare a raporturilor de serviciu, functionarul public o va comunica celor de la casa de pensii. Numai de la data incetarii raporturilor de serviciu decizia de pensie anticipata partiala va fi pusa in plata.