Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Ce inseamna grupa II de munca
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Ce inseamna grupa II de munca

Buna ziua,

As dori o explicatie, ce inseamna grupa II de munca 100%, conform ord50/90. Ce beneficii aduce la calcularea pensiei?
Va multumesc !
Grupa II de munca = este locul de munca sau activitatea unui salariat care a lucrat in locuri de munca cu conditii deosebite. Incadrarea in grupa II de munca se face proportional cu timpul efectiv lucrat la locul de munca respectiv cu conditia ca, penrtru gr II sa lucreze cel putin 70% din programul de lucru.
Exemplu:
- a lucrat 5 ani cu procent de 70%, transformat in ani intregi, inseamna ca are 5 x 70% = 3,5 ani
- a lucrat 5 ani cu procent de 100%, transformat in ani intregi, inseamna ca are 5 x 100% = 5 ani
BENEFICII:
* Pentru fiecare an intreg, i se mai adauga la vechime totala in munca un spor de 3 luni la an: 5 ani x 3 luni = 1 an si 3 luni

** In functie de numarul total de ani lucrati in grupa II, i se reduce varsta de pensionareExemplu: un barbat nascut in iulie 1950 are o vechime in munca de 35 ani din care 22 de ani de grupa II, timp 100%
acesti 22 de ani de grupa ii reduce varsta de pensie cu 5 ani mai devreme
El avea dreptul la pensie in iulie 2015 (la 65 de ani)
Pensie limita varsta: 2015 iulie - 5 ani = 2010 iulie
*** Beneficiază de un număr suplimentar de 0,25 puncte pentru fiecare an de spor, respectiv 0,02083 puncte pentru fiecare lună de spor, acordat pentru vechimea realizată în activitatea desfăşurată în grupa II de muncă.

Bruta, utilizator