Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in legatura cu problemele de mai jos:
1.La calculul punctajului anual dupa data de 01.04.2001 ,se utilizeaza veniturile salariale trecute in cartea de munca sau veniturile trecute in certificatele primite de la CNPAS ?am primit aceste certificate numai pentru anii 2001,2002,2003,2004 si 2005
2.Pentru anii lucrati in grupa a II a care sunt trecuti in cartea de munca , la dosarul de pensionare trebuie sa atasez adeverinte care sa ateste acest lucru?

Va multumesc foarte mult,
1. Nici veniturile trecute in carnetul de munca, nici cele trecute in certificatele CNPAS. La determinarea punctajului mediu anual pentru perioada ulterioara datei de 1 aprilie 2001 se utilizeaza ca baza de calcul veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS, asa cum rezulta din evidenta informatizata a casei teritoriale de pensii.
2. Nu este necesara nicio adeverinta, este suficient faptul ca perioada este inscrisa in carnetul de munca.

:offtopic: Va rog sa folositi butonul "raspunde" pentru a continua discutiile deschise. Multumesc!
Multumesc pentru informatii.
1.Dupa anul 2005 nu s-au mai emis certificate de catre casa teritoriala de pensii? 2.Pana in anul 2001 se utilizeaza numai veniturile trecute in cartea de munca sau si veniturile ocazionale(ore suplimentare, beneficii,ore de noapte,etc.)care nu sunt trecute in cartea de munca?
3. Poate casa teritoriala de pensii sa modifice procentul sau sa anuleze anii lucrati in grupa II trecuti de angajator in cartea de munca?

Cu respect,
bosanceanugheorghe, utilizator
bosanceanugheorghe a scris:
1.Dupa anul 2005 nu s-au mai emis certificate de catre casa teritoriala de pensii?

S-a renuntat la emiterea lor intrucat angajatorii depun declaratii rectificative si pentru ani anteriori, astfel ca datele din aceste certificate nu mai corespund cu ceea ce se afla in evidenta informatizata a caselor de pensii.

bosanceanugheorghe a scris:
2.Pana in anul 2001 se utilizeaza numai veniturile trecute in cartea de munca sau si veniturile ocazionale(ore suplimentare, beneficii,ore de noapte,etc.)care nu sunt trecute in cartea de munca?

Se utilizeaza salariile brute sau nete, in functie de perioada si sporurile sau adaosurile cu caracter permanent pentru care s-a retinut si virat CAS. Sporul pentru perioada lucrata in timpul noptii este spor cu caracter permanent, orele suplimentare si beneficiile nu au avut caracter permanent.

bosanceanugheorghe a scris:
3. Poate casa teritoriala de pensii sa modifice procentul sau sa anuleze anii lucrati in grupa II trecuti de angajator in cartea de munca?

Poate sa modifice procentul intr-o singura ipoteza: ati lucrat in grupa II de munca in procent de 75% (sa zicem). In aceasta situatie, il transforma in perioada lucrata in grupa II de munca in procent de 100%.
Casa teritoriala de pensii nu poate sa anuleze inscrierile din carnetul de munca.
Va multumesc,
Profit de amabilitatea D-vs si va mai adresez cateva intrebari :
1.In ce conditii CNPP poate modifica procentul anilor lucrati in gr.II din 75% in 100%?
2.In cartea de munca am o perioada in care nu a fost trecut salarul;pot depune la dosarul de pensionare o adeverinta cu salarul din perioada respectiva?
3.Perioadele cat am fost in concediu medical si in somaj tehnic , diminueaza valoarea punctajului anual ?
4.cine poate corecta inscrisurile gresite din cartea de munca (erori de calcul privind cuantumul unor sporuri) si in ce mod?
5.Trebuie sa fac dovada ca angajatorul a virat CAS pentru anii lucrati in gr.II care sunt trecuti in cartea de munca?

Cu respect,
bosanceanugheorghe, utilizator
bosanceanugheorghe a scris:
1.In ce conditii CNPP poate modifica procentul anilor lucrati in gr.II din 75% in 100%?

Intotdeauna casa teritoriala de pensii transforma aceste perioade in perioade lucrate in grupe de munca in procent 100%. Facilitatile prevazute de lege pentru persoanele care au lucrat in grupe de munca pot fi acordate numai pentru anii lucrati in grupe de munca in procent 100%.

bosanceanugheorghe a scris:
2.In cartea de munca am o perioada in care nu a fost trecut salarul;pot depune la dosarul de pensionare o adeverinta cu salarul din perioada respectiva?

Bineinteles, trebuie sa depuneti, pentru a fi valorificat la determinarea punctajului mediu anual.

bosanceanugheorghe a scris:
3.Perioadele cat am fost in concediu medical si in somaj tehnic , diminueaza valoarea punctajului anual ?

Niciuna nu diminueaza cuantumul punctajului mediu anual. Asa cum v-am spus mai sus, punctajul mediu anual este determinat in functie de veniturile pentru care s-a retinut si virat CAS.

bosanceanugheorghe a scris:
4.cine poate corecta inscrisurile gresite din cartea de munca (erori de calcul privind cuantumul unor sporuri) si in ce mod?

Fostii dvs. angajatori. Nu cunosc modul practic.

bosanceanugheorghe a scris:
5.Trebuie sa fac dovada ca angajatorul a virat CAS pentru anii lucrati in gr.II care sunt trecuti in cartea de munca?

Daca perioada este inscrisa in carnetul de munca, nu trebuie sa faceti nicio dovada.

Gabriela Pintea, Consilier juridic