Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Recalculare pensie la limita de varsta
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Recalculare pensie la limita de varsta

Buna ziua,
am si eu o intrebare in legatura cu calcularea pensiei socrului meu dupa un stagiu complet de cotizare si cum se calculeaza cate puncte a strans .
Mai exact in 2 martie 2007 a primit decizia de pensionare pentru limita de varsta cu un stagiu complet de cotizare de 46 de ani 7luni si25 de zile din care 18 ani 10 luni si 5 zile sunt lucrati in gr II stablindu-se ca a realizat 48.95533 puncte si punctajul mediu anual de 1.49863 . problema intervine la gr.II deoarece din adeverinta care i-a fost eliberata de societatea unde a lucrat are un total in gr.II de 29 ani 7 luni si 18 zile iar la o alta societate a avut si acolo 5 ani lucrati tot in grII deci un total de 34 de ani lucrati in aceasta grupa iar dumnealor i-au trecut pe decizie un pic mai mult de jumatate din acesti ani. Vreau sa mentionez ca salariul l-a avut destul de bunicel deoarece avea sporuri care il ridicau si de aceea mi se pare ca a fost neindreptatit cand i sa acordat pensia .
Ce vreau sa intreb, este :
1.Mai pot cere o reanalizare a dosarului de pensie dupa ,atatia ani?
2.Este corect ca dupa efectuarea stagiului complet de cotizare de aproape 47 de
ani sa aiba doar 1,49 puncte ?
3.In legatura cu gr.II ce mai poate face pentru a fi luati toti ani in calcul si daca s-ar lua in calcul l-ar ajuta la marirea punctului de pensie?

Va multumesc anticipat pentru eventualele raspunsuri.
In decizia din 02/03/2007 s-a motivat neluarea in calcul a diferentei de ani de grupa II ?
Va salut! In primul rand ,vreau sa va multumesc! Si nu ,nu , nu, nicaieri nu scrie in aceasta decizie motivarea neluarii in calcul a acestei diferente de grupa II. Adeverintele eliberate de catre cele doua intreprinderi unde a lucrat parafate si eliberate cu semnatura "director " si "sef resurse umane " suna astfel :
-primul loc de munca:
In perioadele 02.10.1963-23.10.1966 si 15.03.1968-18.03.1969 s-a incadrat in grupa II de munca 3 ani 9 luni si 12 zile iar in perioada 18.03.1969-30.05.1970 cu un procent de 90% 1 an 2 luni si 13 zile (total 4 ani,11luni si 25 de zile)
-al doilea loc de munca ,stagiu de cotizare in aceasta unitate 32 de ani 5 luni si 27 de zile:
" Total grupa II-a 29 de ani 7 luni 18 zile si total grupa III 2 ani 10 luni 9 zile.Compensatiile sunt cuprinse in inregistrarile din Carnetul de munca.Sporul de toxicitate este de 10% din salariul minim pe economie celelalte sporuri sunt calculate la salariul tarifar. In perioada lucrata s-a retinut si virat CAS , conform legii 49/92. Datele de mai sus au fost extrase din statele de plata existente in arhiva unitatii ."
Deci pe scurt....omul s-a angajat pe 02.10.1963 si a incheiat lucrul pe 01.12.2002 o vechime de 39 de ani si ceva ,zi de zi, fara concedii ,absente si alte abateri ,pe decizie are trecut un stagiu complet de cotizare (conf.Lg.19/2000) 32 de ani si 8 luni si are un stagiu complet de cotizare realizat de 46 de ani 7 luni si 25 de zile.
Mai vreau sa mentionez ca a lucrat in telecomunicatii si pe cartea de munca la salariul de baza ,undeva de prin 1993 are adaugate sporuri .....care cred ca si ele au fost impozitate.
Are vreo sansa de a cere sa i se revizuiasca aceasta pensie sau atat merita?

Multumesc,
46 de ani, 7 luni si 25 de zile reprezinta total stagiu de cotizare.
Postati din ce se compune acest stagiu total de cotizare.
Adunate toate trebuie sa dea total 46 ani, 7 luni si 25 de zile.
Total stagiu de cotizare realizat :
-in grupa II-a (Lg.3/1977) :18 ani 10 luni 5 zile
-conditii normale :19 ani 10 luni 27 zile
-stagiu asimilat : 3 ani 4 luni 23 zile
-stagiu aferent gr.I si II : 4 ani 6 luni

TOTAL : 46 ani 7 luni si 25 de zile
Eu , la gr.II nu inteleg de ce nu au trecut toti anii daca are adeverinta cu mult mai multi lucrati in aceasta grupa?

Cu respect.
Faceti o cerere de revizuire pentru luarea in calcul a dIferentei de ani de grupa II in temeiul art.107(1) si (2) din legea 263/2010:

ART. 107
(1) In situatia in care, ulterior stabilirii si/sau platii drepturilor de pensie, se constata diferente intre sumele stabilite si/sau platite si cele legal cuvenite, casa teritoriala de pensii, respectiv casa de pensii sectoriala opereaza, din oficiu sau la solicitarea pensionarului, modificarile ce se impun, prin decizie de revizuire.
(2) Sumele rezultate in urma aplicarii prevederilor alin. (1) se acorda sau se recupereaza, dupa caz, in cadrul termenului general de prescriptie, calculat de la data constatarii diferentelor.