Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Pensionare
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Pensionare

Buna ziua,
Va rog sa ma ajutati in legatura cu problemele de mai jos:
1.La calculul punctajului anual dupa data de 01.04.2001 ,se utilizeaza veniturile salariale trecute in cartea de munca sau veniturile trecute in certificatele primite de la CNPAS ?am primit aceste certificate numai pentru anii 2001,2002,2003,2004 si 2005
2.Pentru anii lucrati in grupa a II a care sunt trecuti in cartea de munca , la dosarul de pensionare trebuie sa atasez adeverinte care sa ateste acest lucru?

Va multumesc foarte mult,
Va multumesc pentru amabilitate si promtitudine,

1.Mie mi s-a calculat reducerea varstei de pensionare(cu 5 ani) tinandu-se cont de procentul de 75%(specificat in cartea de munca) din o parte insemnata din anii din gr.II de munca .In situatia ca se face transformarea in procent de 100% nu inseamna ca reducerea trebuie sa fie mai mare?
2.Ce se mai aude de Normele metodologice de aplicare a legii 263/2010? Se aplica legea si fara aceste norme?

Cu stima,
bosanceanugheorghe a scris:
1.Mie mi s-a calculat reducerea varstei de pensionare(cu 5 ani) tinandu-se cont de procentul de 75%(specificat in cartea de munca) din o parte insemnata din anii din gr.II de munca .In situatia ca se face transformarea in procent de 100% nu inseamna ca reducerea trebuie sa fie mai mare?

Cu siguranta vi s-a calculat aceasta reducere dupa ce perioada lucrata in grupa II de munca in procent de 75% a fost transformata in perioada lucrata in grupa II de munca in procent de 100% (daca v-a calculat-o cineva de la pensii).
bosanceanugheorghe a scris:
2.Ce se mai aude de Normele metodologice de aplicare a legii 263/2010? Se aplica legea si fara aceste norme?

La norme presupun ca se lucreaza. Legea nr. 263/2010 trebuie sa se aplice, intrucat orice act normativ publicat in MO produce efecte de la data intrarii lui in vigoare.
Gabriela Pintea, Consilier juridic
Am fost concediat in data de 01.08.2009 in conformitate cu prevederile OUG 95/2002 si a Legii 76/2002 pentru o perioada de 3 ani , comunicandumi-se ca in data de 06.03.2011,am dreptul la pensie pentru limita de varsta (cu o reducere de 5 ani pentru un total de 22 de ani lucrati in gr.II.)
Am verificat cartea de munca si am constatat ca pentru o perioada de 86 de luni lucrata in grupa II mi s-a calculat un procent de 70%si nu 75% cum eronat am scris mai sus (60de luni = 5 ani) de catre serv.Personal de la societatea angajatoare(restul de 17 ani fiind in proportie de 100%) .Va rog sa aveti amabilitatea si sa ma lamuriti in privinta celor de mai jos:
1.Cum se mai poate valorifica diferenta de 26 de luni ?
2.dupa iesirea la pensie , in paralel cu pensia , ce mai primesc din Ordonanata pana la implinirea celor 3 ani?
3.am citit undeva in Forum ca perioadele de somaj tehnic(inainte de 2001) nu constituie vechime in munca si nici stagiu de cotizare pentru pensie(in aceste perioade se suspenda CIM) ;E adevarat? aceste perioade nu sunt trecute in cartea de munca.
4.perioada 01.08.2009(data concedierii) - 06.03.2011(data iesirii la pensie) constituie vechime in munca si stagiu de cotizare?
In speranta ca nu v-am tracasat foarte mult cu intrebarile mele , va multumesc foarte mult si va doresc numai bine

Cu consideratie,
G.B.
bosanceanugheorghe, utilizator