Forum Discuţii juridice Societăţi comerciale contract de comodat
Discuție deschisă în Societăţi comerciale

contract de comodat

Buna,

Am inteles ca de la 1 iulie 2010, contractele de comodate pentru infiintarea unui SRL trebuie inregistrat si la administratia financiara. Este valabil si pentru contractele de comodate care se pot face intre o persoana fizica si una juridica pentru o masina? Cei de la administratia financiara mi-au spus ca trebuie sa ma interesez la DITL.

Multumesc
Nu.Se inregistreaza la Ad. Fin, numai contractele inchiriere/comodat care au ca obiect spatii cu destinatie de sediu firma
Si cele care se fac pentru infiintare punct de lucru?
Multumesc!
Puteti preciza de unde a-ti inteles?
Stiam ca numai contractele de comodat care sunt cu titlu gratuit ar face obiectul inregistrarii intrucat in caz contrar ar fi considerate venituri pretentiile stipulate in contract de catre comodant si comodatar.
Daca aveti o sursa legala ar trebui sa o precizati poate fi interesanta in contextul actual cand legislatia este ca nisipurile miscatoare.
Eu am pus la dispozitie un spatiu pentru sediu dar nu am nici un avantaj nici eu nici firma. Ce treaba au finantele daca partiel nu se greveaza cu obligatii financiare care sa genereze si obligatii fiscale?
Lucrez intr-un spatiu inchiriat pe baza de contract legal si platesc chirie . Da aici au treaba finantele. operatiunile trebuie contablizate si trebuie platite taxele aferente.
corect?
astept contre......?!
A inteles din OUG 54/2010 care modifca legea 31/1990.In ce priveste punctele de lucru actul normativ modifcator nu prevede o astfel de inregistrare, dar punctele de lucru se inregistreaza la fisc.