Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... testament - succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

testament - succesiune

buna seara am si eu o intrebare.
am un testament de la matusa mea pentru casa, cu clauza de ingrijire. cand moare la succesiune cine trebuie sa ia parte in conditiile in care unicul copil i-a decedat, sotul si parintii de asemenea. mai are 4 frati in viata. trebuie sa ia parte si ei la succesiune sau ma prezint numai eu cu testamentul?
va multumesc.
Luyzaa, utilizator
Doar dvs. cu testamentul, mergeti la notar dupa decesul matusii.
Legea nr.36/1995

Art. 75. Dupa ce constata ca este legal sesizat, notarul public înregistreaza cauza si dispune citarea celor care au vocatie la mostenire, iar daca exista testament, citeaza si pe legatari si executorul testamentar instituit. Daca printr-un testament autentic s-a instituit un legatar universal, se citeaza, în lipsa de mostenitori rezervatari, numai legatarul; daca testamentul este olograf sau mistic, se citeaza si mostenitorii legali. În ambele cazuri se va cita si executorul testamentar, daca a fost desemnat prin testament.

care sunt mostenitorii legali??
Mostenitorii legali sunt fratii, in lipsa altor mostenitori ( nu exista rezervatari: sot, descendenti, ascendenti privilegiati).
Daca nu ar exista acest testament, ei ar veni la succesiune.
Asa, veniti doar dvs.
Va multumesc frumos pentru raspuns.