Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe profit constituire provizion pt. garantie de buna executie
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe profit

constituire provizion pt. garantie de buna executie

In luna iunie a fost semnat un contract in care se prevede ca trebuie adusa srisoare de garantie bancara pt.garantia de buna executie (in valoare de 5% din valoarea contractului)Intrebarea : se poate constitui provizion pt. garantie de buna executie la luna iunie ?
vedeti art 22 alin 1 pct b cod fiscal si normele , pct 52.
In opinia mea, da, dar vedeti cum "suprapuneti" prevederile contractuale peste temeiul legal .Daca acum provizionul este deductibil, la reluare va fi impozabil .
Magda Staicu, Consultant fiscal