avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1628 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza stagiul de cotizare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza stagiul de cotizare?

Buna ziua,
Daca ai o vechime efectiva in munca de 23 ani ,din care 18 in grupa a II-a de munca ,se poate spune ca stagiul de cotizare este de 27 ani ?
Cel mai recent răspuns: Bruta , utilizator 19:25, 24 Iulie 2010
Pentru cei 18 ani de grupa a II-a se adauga 4 ani si 6 luni la stagiu de cotizare care va fi de 27 de ani si 6 luni.
Este impropriu spus ca stagiul de cotizare este de 27 de ani si 6 luni. Corect spus este ca stagiul aferent activitatii lucrate in grupa II de munca de 4 ani si 6 luni este avut in vedere la deschiderea drepturilor de pensie. In acest sens, cititi cap. B, sect. II, pct. 2 din Ordinul nr. 340/2001.
In cazul acesta as vrea sa va pun o intrebare.Iata datele:
-23 ani lucrati efectiv:
-18 ani grupa a II-a (din cei 23 lucrati):
-4 ani facultate;
-femeie.
Se poate solicita iesirea la pensie ,pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare,avand in vedere stagiul de cotizare realizat+stagiul de cotizare asimilat?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Esential este data si anul nasterii.
Pentru 18 ani intregi lucrati in grupa II de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani. Daca nu precizati si data nasterii, n-am cum sa va raspund daca persoana pentru care intrebati indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.

Alte discuții în legătură

aproximarea anului de pensionare normala (limita de varsta) paragarafamus paragarafamus Cand trebuie sa depun actele necesare pensionarii normale avand grupa a II-a,castigata in instanta,cu reducerea din varsta a un sfert din anii de vechime(25 ... (vezi toată discuția)
La ce varsta pot sa ma pensionez anticipat? misu2005s misu2005s am lucrat din anul1972 28 11 pina 27 02 1974 am facut armata dupa care am lucrat pina in anul 2003 27 10 din data de16 05 1983 pina la data de01 04 2001 am ... (vezi toată discuția)
Calcul pensie grupa1 cucuruzu cucuruzu Buna ziua! Am o nelamurire in legatura cu grupa 1 de munca daca ea mai este valabila. Tatal meu a primit decizie destul de ambigua de la casa de pensii in ... (vezi toată discuția)