Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Cum se calculeaza stagiul de cotizare?
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Cum se calculeaza stagiul de cotizare?

Buna ziua,
Daca ai o vechime efectiva in munca de 23 ani ,din care 18 in grupa a II-a de munca ,se poate spune ca stagiul de cotizare este de 27 ani ?
Pentru cei 18 ani de grupa a II-a se adauga 4 ani si 6 luni la stagiu de cotizare care va fi de 27 de ani si 6 luni.
Este impropriu spus ca stagiul de cotizare este de 27 de ani si 6 luni. Corect spus este ca stagiul aferent activitatii lucrate in grupa II de munca de 4 ani si 6 luni este avut in vedere la deschiderea drepturilor de pensie. In acest sens, cititi cap. B, sect. II, pct. 2 din Ordinul nr. 340/2001.
In cazul acesta as vrea sa va pun o intrebare.Iata datele:
-23 ani lucrati efectiv:
-18 ani grupa a II-a (din cei 23 lucrati):
-4 ani facultate;
-femeie.
Se poate solicita iesirea la pensie ,pentru limita de varsta, cu reducerea varstei de pensionare,avand in vedere stagiul de cotizare realizat+stagiul de cotizare asimilat?

Multumesc anticipat pentru raspuns.
Esential este data si anul nasterii.
Pentru 18 ani intregi lucrati in grupa II de munca, varsta standard de pensionare se reduce cu 4 ani. Daca nu precizati si data nasterii, n-am cum sa va raspund daca persoana pentru care intrebati indeplineste conditiile pentru a beneficia de pensie pentru limita de varsta.